Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Има такъв народ“ върнаха мандата за съставяне на правителство

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от втората по численост парламентарна група в 45-ото Народно събрание „Има такъв народ” Антоанета Стефанова. Тя върна веднага мандата с думите, че отказват да участват в безпринципни коалиции.

„Именно в кризи като днешната България се нуждае от редовно и ефективно правителство. Разбирам и вашите мотиви, защото устойчиво правителство не може да бъде съставено на базата на безпринципни коалиции“, заяви Радев, след като прие папката с върнатия мандат.

Обществото ни от години очаква Народното събрание да вземе конкретни решения за изсветляване на изборния процес, каза Радев. Той обвини правителството в оставка, че продължава да не внася актуализация на бюджета, което продължава да лишава българските пенсионери от подкрепа, твърди президентът.

Предстои държавният глава да реши на коя от останалите четири формации да даде последна възможност да сформира правителство. Ако и третият опит в 45-ия парламент се провали, Радев ще трябва да назначи служебно правителство, да разпусне Народното събрание и да насрочи нови избори.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови социални услуги ще подпомагат непридружени деца бежанци

Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет започва пилотен за България и Европейския съюз проект – създаване на алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци, съобщава пресцентърът на агенцията. "Партньори по проекта са..

публикувано на 29.07.25 в 06:00

През страната от северозапад ще премине студен за лятото фронт

Във вторник  минималните температури ще са от 17 до 24°, в София – 18°. От северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през..

публикувано на 28.07.25 в 18:30

Moody’s: Приемането на еврото е положително, но борбата с корупцията е предизвикателство

"Членството в ЕС и предстоящото приемане на еврото подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство." Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната..

публикувано на 28.07.25 в 09:48