Над 140 зрелостници от три континента участваха в онлайн информационна кампания на българските университети под надслов “Висше образование в България – разумният избор”. Това беше второто подобно изложение по инициатива на Асоциацията на българските училища в чужбина, насочено към родните общности зад граница.
Във виртуалната кандидат-студентска кампания се включиха 12 водещи висши учебни заведения в България. Представители на университетите отговориха на многобройните въпроси на потенциалните си студенти. Младите хора проявиха най-голямо внимание към специалностите Медицина, Маркетинг, Икономика, Архитектура, Право, Приложна лингвистика, Киберсигурност, Туризъм, Театрално и музикално изкуство, Филология.
Специалисти разясниха особеностите при кандидатстването и предимствата, ако младежите имат български произход. Зрелостниците се интересуваха също от сроковете за подаване на документи, балообразуващите оценки, начините за признаване на резултатите от матурите, сертифицираните изпити по български език и процедурите за приравняване на дипломи с цел продължаващо обучение в страната ни.
Изложението на българските университети премина със съдействието на просветното министерство, Държавната агенция за българите в чужбина и Българско училище "Родна стряха" в Кипър. Във виртуалните консултации участваха младежи от Молдова, Украйна, Северна Македония, Сърбия, Кипър, Гърция, Шотландия, Съединените щати, Канада и Австралия.
Снимки: БГНЕС, Асоциацията на българските училища в чужбина
Спокойно протича изборният ден и в Дуисбург. Очаква се, както и на предходните избори, в германския град да гласуват между 300 и 400 души. Предпочитанията си сънародниците ни изразяват само с хартиени бюлетини. „ На предишни избори сме наблюдавали..
Изборният ден в Рединг, Югоизточна Англия, протича спокойно. Очаква се да гласуват около 300 души. В единствената секция в града се гласува само на хартия. Вече втори вот изборната секция е на нов адрес, но не е ясно дали това ще повлияе на..
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..