Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томина неделя е днес

Снимка: архив

Последният ден от Светлата седмица след Възкресение Христово  наричаме Томина неделя. Почита се паметта на апостол Тома – един от 12-те Христови ученици, известен с прозвището си Неверни.

Един от емблематичните епизоди в житието на светеца е познат като Уверение Томово. След като Христос възкръсва и се явява на учениците си, Тома не е сред тях. Когато по-късно те му казват "Видяхме Господа", той им отвръща: "Ако не видя на ръцете му раните от гвоздеите и не сложа ръка на ребрата му, няма да повярвам". На първата неделя след възкресението Иисус отново се явява на учениците си, сред които е и Тома. Христос се обръща към него и му казва: "Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай ръката си и я сложи на ребрата ми. И не бъди невярващ, а вярващ. Понеже ме видя, повярва ли? Блажени са тези, които без да видят, са повярвали." Св. Тома видял раните на Спасителя и станал един от най-жертвоготовните Христови следовници.

На Томина неделя жените повторно боядисват яйца и ги раздават за упокой на душите на покойните си близки. Имен ден празнуват всички с имената Тома, Томислав, Томислава.

Съставил: Диана Цанкова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 16 февруари 2025 г.

На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски.  Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в..

публикувано на 16.02.25 в 06:00

Църковен календар - 15 февруари 2025 г.

На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий. Когато светите апостоли проповядвали Евангелието, Филимон – богат и знатен човек от Фригия, област..

публикувано на 15.02.25 в 06:00

Археологията като кауза за хората, които разкриват и бранят историческото ни наследство

Със своите над 40 хиляди археологически обекта и артефакти, България е истински музей на открито. По броя на находките страната ни се нарежда на трето място в света след Италия и Гърция. От неолита, преди осем хилядолетия, до късното средновековие,..

публикувано на 14.02.25 в 08:25