Въпреки обявената промяна в протокола за влизане през граничния пункт „Олтоманци“, указваща, че всеки с отрицателен PCR тест може да премине границата, десетки жители на Босилеград са били върнати обратно. За проблема съобщи председателят на Клтурно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов, цитиран от кореспондента на БНР в Кюстендил Кирил Фалин. Това са били студенти и ученици и хора, желаещи да преминат технически преглед на автомобилите си с българска регистрация.
Само преди два дни босилеградчани протестираха на същия граничен контролно-пропускателен пункт с искане за премахване на дискриминационното според тях разпореждане на здравния министър през ГКПП „Олтоманци“ да преминават само студенти, гранични работници и такива с трудов договор в България. Няколко часа по-късно от ведомството обявиха, че искането е удовлетворено и, че през пункта може да премине всеки, стига да представи отрицателен PCR или антигенен тест.
Повече по темата – вижте ТУК.
В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..
Спокойно протича изборният ден и в Дуисбург. Очаква се, както и на предходните избори, в германския град да гласуват между 300 и 400 души. Предпочитанията си сънародниците ни изразяват само с хартиени бюлетини. „ На предишни избори сме наблюдавали..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..