Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебното правителство положи клетва пред президента

Снимка: БГНЕС

На церемония в Гербовата зала на президентството клетва положи новото служебно правителство на България, начело с премиера Стефан Янев. Държавният глава Румен Радев поздрави новите министри за куража им да поемат отговорност в настоящата сложна обстановка. Президентът предупреди Министерския съвет, че го очакват тежки месеци и наследство от кабинета на Бойко Борисов.

"Аз не давам празни обещания, но залагам целия си авторитет и опит за това, че ще работя почтено и в интерес на обществото", отговори служебният премиер Стефан Янев.

Като основни приоритети на правителството той очерта организирането на свободни и честни избори и начало за решаване на натрупаните проблеми пред страната.

Макар и служебен, кабинетът има амбицията да е кабинет на демократичното единодействие“, каза президентът Румен Радев.„В него влизат хора от левицата, центъра и десницата, политически неутрални професионалисти, експерти, свободни предприемачи и изразители на общественото недоволство, личности от академичните среди. Той доказва това, което не бе постигнато в 45-ото Народно събрание, че демократи от различни цветове могат да надмогнат разделението и да се обединят около каузата за свободна и демократична България.“

По думите на държавния глава, животът на кратко просъществувалия последен български парламент не бе напразен. „Чуха се дълго премълчавани мнения, възроди се духът на парламентаризма и свободното слово. 45-ят парламент не сбъдна представите на хората за ново правителство, това е урок за всички партии в навечерието на новата предизборна кампания", предупреди Румен Радев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заетостта в България е сред най-високите в ЕС, но над 1 млн. души не работят

В трудоспособна възраст към 31 декември 2024 г. са 3 765 000 души или 58,5% от населението на страната ни. Мъжете са 1 970 000, а жените – 1 795 000. Това съобщи  зам.-председателят на Националния статистически институт (НСИ) Свилен Колев...

публикувано на 22.10.25 в 10:32

В граничните райони на Кюстендилско чужденци вече напират да плащат в евро

Чужденци често искат да плащат в евро в България, особено като зареждат гориво по бензиностанциите. Причината е, че на стоките вече има обозначена и цена в европейската валута, разказват в търговските обекти в Кюстендилския край. Малко трудно..

публикувано на 22.10.25 в 09:41
На снимката: Цветан Спасов, Смилен Вълов и Димитър Копаров

Все повече българи искат да се завърнат в родината

Наблюдава се трайна тенденция за завръщане на българи от чужбина, стана ясно на форума “Европа е с мен”, организиран от Управляващия орган на Програма “Развитие на човешките ресурси“ на Министерството на труда и социалнат олитика. Решението се..

публикувано на 21.10.25 в 15:34