Второто служебно правителство в рамките на мандата на президента Румен Радев встъпи в длъжност с официална церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. Някои от министрите вече са били част от предишно служебно правителство по времето на президента Росен Плевнелиев, както и в първия служебен кабинет на настоящия държавен глава. По думите на вицепрезидента Илияна Йотова, най-важната черта на този кабинет ще бъде експертизата, която има всеки от членовете му. Въпреки че е с ограничен хоризонт и с основна задача да проведе честни и прозрачни избори, новият състав на Министерския съвет е изправен и пред текущи предизвикателства. В интервю за Радио България политологът Татяна Буруджиева обясни:
„Служебният кабинет ще има много сериозни задачи, свързани с външнополитическата обстановка, в която се намира България. Ситуацията е такава, че неизбежно ще трябва да имаме готовност за бързи реакции на кризата, която е около две от нашите граници. Освен това, според мен, служебният кабинет вероятно ще се опита да направи и някаква ревизия на досегашното управление, защото всеки министър, приемайки властта в дадено министерство, започва да работи. Мисля, че скандалът, който имаше с джиповете на МВР при предходния служебен кабинет, назначен от Румен Радев, ще бъде сериозна обица на ухото на новия служебен кабинет. Затова вероятно той много по-сериозно ще се разрови и ще се запознае с всички течащи процедури, за да не бъдат обвинени членовете му за участие в схеми.“
Въпреки призива на председателя на Временната комисията за ревизия на управлението в 45-ото НС Мая Манолова, цялата истина за управлението на Борисов да излезе наяве, мнението на анализаторите е, че служебното правителство не бива да бъде натоварвано с прекалено големи очаквания.
„Не бива да се забравя, че едно служебно правителство следва да се придържа към поддържането на текущото управление, защото зад него не стои вота на гражданите и не е излъчено по парламентарен път – коментира в интервю за БНР юристът Борислав Цеков.
То няма мандат за конкретни политики. Това са съображения от конституционно и политическо естество, но по-важното е, че времето е недостатъчно. Дори и да познават съответните системи, министрите много трудно могат да надмогнат институционалното ежедневие, което ще ги залее от първата секунда. Разбира се, допускам отделни министри да направят нещо по-мащабно, но то ще остане по-скоро като декларация за намерение, отколкото като конкретна политика и резултати.“
По думите на политолога Румяна Коларова, второто служебно правителство ще изиграе активна роля в предстоящата кампания за втори мандат на президента:
„Нагласите на избирателите към президента Румен Радев ще се формират и в резултат на отношението, което хората ще си изградят към служебния кабинет. Държавният глава е титулярът на това правителство, а не назначеният от него служебен премиер. Служебният кабинет би трябвало в много голяма степен да се съобразява с личната воля на президента и да отразява личните му позиции."
Що се отнася до състава на временното правителство, в него, президентът се опитва да държи крехък баланс между познати политически лица и технократи – коментира политологът Христо Панчугов.
„Такива, които да покажат на българското общество, че има желание за политическа промяна и връщане на институциалността в управлението“.
Едно от свидетелствата за това е личността на служебния премиер ген. Стефан Янев, която е еднакво добре приета както във военните, така и в дипломатическите кръгове. Освен това има и натрупан предишен опит в изпълнителната власт, като министър на отбраната в първото служебно правителство на президента Радев. Социологът Боряна Димитрова посочи, че изборът му не е случаен, тъй като президентът е търсел възможно най-близък до него човек, на когото може да има безпрекословно доверие.
Политологът доц. Иво Инджов посочи, че не очаква да има политически зависимости на служебния кабинет:
Съставът на служебния кабинет, илюстрира желанието за промяна, назряло в българското общество. На него се възлагат твърде големи надежди за провеждане на ревизия на управлението на ГЕРБ. Той обаче може да състави една пътна карта, по която тя да се осъществи – посочи доц. Инджов в интервю за БНР-Шумен.
Според него една от опасностите пред новия Министерски съвет е да бъде атакуван като подчертано президентски кабинет и опит на държавния глава за реваншизъм спрямо управлявалата досега партия ГЕРБ. Доколко резонни са подобни опасения, предстои да разберем.
Съставил: Йоан КолевСнимки: БГНЕС
В понеделник ще бъде предимно слънчево, следобед ще има разкъсана висока облачност. Очаква ни почти тихо време. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, малко по-ниски в котловините от Западна България, в София – около минус 4°...
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, достъпно на адрес bggpt.ai...
За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник,..