Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българинът от Бостън Милен Райчев:

Всяко бездействие в страната ще активира все повече гласове зад граница

Снимка: личен архив

Българската общност в Бостън отскоро има свой нов дом. Парите за закупуването на сградата сънародниците ни събрали чрез дарения, за да има място, в което да прекарват заедно, обединени от общите си интереси и любовта към родината.

Милен Райчев

Милен Райчев е един от активните членове на общността, която заедно празнува националните празници, организира концерти, прожекции на филми и други културни събития, провежда уроци по български език. Озовава се в Америка, за да завърши универистет, но без амбицията да остане завинаги там. Днес работи като инженер във фирма, която изработва специализирани машини за печатната индустрия. Определя себе си като “здравен емигрант” и по този повод се обръща към българските политици с един съвет – „да вкарват знания в страната, които липсват“. По отношение твърденията, че българите в чужбина не би трябвало да гласуват, тъй като не живеят в страната, сънародникът ни в Бостън е категоричен:

“Стига с тези деления, не трябва да се делим. Не съм планирал да ставам емигрант, имаше определени нужди – казва Милен Райчев. –По-скоро трябва да се запушат липсите и това е нещото, което би ограничило емиграцията. А това са факторите на средата - здравеопазване, образование, правов ред, без който не може да се развива икономическа дейност, медии. Българите в чужбина не са различни от българите в България, те са българи.”

И като българи не само пазят своите традиции, език и вяра, но и участват в живота на страната си, макар и отдалеч. Показаха го и през дългите месеци на антиправителствени протести (през 2020г.), и с невижданата си активност на парламентарните избори през април. “Има огромна необходимост от промяна – това е причината“, казва българинът от Бостън. Самият той последно е посещавал родината преди две години и смята, че има развитие, но то е много по-бавно, отколкото потенциалът на страната ни предполага.

“Това не е положително развитие”, гласи лаконичният коментар на Милен Райчев относно отказа на предсрочно разпусналия се парламент да въведе дистанционно електронно гласуване и вот по пощата. По думите му, всяко бездействие в страната ще активира все повече гласове зад граница.

В Бостън живеят около пет хиляди българи. Събират се в новия си дом, в българската православна църква “Света Петка”, а малчуганите – в неделното училище “Св.Св. Кирил и Методий”. Повечето от емигрантите държат децата им да учат майчиния си език, въпреки “голямата борба” заради звучащата от всички страни чужда реч. Шестгодишната дъщеря на Милен Райчев също посещава българското школо. “Ако не държим на българския език, ще излезе, че тотално сме се отказали. А това не е вярно”, казва нейният баща.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите в Нова Зеландия гласуваха първи за новия парламент

Първи своя глас в предсрочните парламентарни избори дадоха българите в Окланд, Нова Зеландия, съобщиха от външното ни министерство. Заради часовата разликата изборната секция там отвори врати снощи в 21,00 ч. българско време. Последни за 51-вото Народно..

публикувано на 27.10.24 в 08:54
Снимка: Аржентинско-българската фондация

Буенос Айрес чества България на 27 октомври

В деня на българските избори, 27 октомври, в далечна Аржентина, в столицата Буенос Айрес се организира и празникът "Аржентина чества България“. Ружка Николова, председател на Аржентинско-българската фондация в Буенос Айрес, разказа повече за тази..

публикувано на 26.10.24 в 09:05
Снимка:

Весела Райчинова: Българите се ползваме с много добро име в Израел

Няма точна статистика за броя на българите в Израел. Смята се, че българските евреи, преселили се там от страната ни са около 50 000. Независимо от броя им, както и в други държави по света, част от сънародниците ни са изключително задружни, за което..

публикувано на 24.10.24 в 09:15