От 17 май започва регистрацията за участие в последния проект на Кристо и Жан-Клод „Триумфалната арка, обвита“ (L'Arc de Triomphe, Wrapped). Желаещите да се включат в опаковането на един от символите на Париж, могат да кандидатстват през уебсайта на на уникалния артистичен тандем. Одобрените ще получат и заплащане, научаваме от официалната Фейсбук страница на световноизвестния авангардист с български произход.
„Триумфалната арка, обвита“ е един от най-дълго „износваните“ проекти на двойката, прочула се с „обличането“ в различни тъкани на монументални конструкции и природни обекти, включително парижкия мост Понт Ньоф, Берлинския райхстаг и островите в Бискейнския залив, Маями. Замислен е от Кристо Явашев и Жан-Клод Денат дьо Гийебон през 1962 г., когато живеят в Париж. Реално планирането на работата започва през 2018 г., когато се взема решението за изложбата, посветена на работата на творческия тандем в центъра „Жорж Помпиду“.
Разрастването на пандемията с Covid-19 в началото на 2020 година кара Кристо Явашев да забави проекта с една година – до първите есенни дни на 2021 г.. Съдбата обаче му попречи да види идеята си реализирана – Кристо напусна този свят на 31 май 2020 година. Още същия ден Франция обяви, че работата продължава по план, според намерението на уникалния творец. Художникът-пластик Кристо притежаваше „лудостта на величието и гения на великолепието“, а творбите му „преобразяваха сградите и пейзажите по света в поетични събития“, заяви тогава френският президент Еманюел Макрон.
Триумфалната арка ще бъде опакована с 25 000 квадратни метра рециклируем полипропиленов плат в сребристо синьо и 3000 метра червено въже.
Мащабният проект, който ще остане пред очите на публиката само 16 дни – от 18 септември до 3 октомври, се финансира изцяло чрез продажбата на подготвителните проучвания на Кристо, рисунки и колажи на проекта, както и негови мащабни модели и оригинални литографии по други теми.
Редактор: Елена Каркаланова
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..