Чисто нов катамаран беше транспортиран по суша от завода в Царево до пристанище Бургас, за да бъде представен за първи път на празника на пристанището на 18 май. В близките месеци той ще забавлява туристите , като ги развежда из Бургаския залив по различни програми. Черноморският ни курортен град се надява с новата си придобивка да разнообрази палитрата от туристически атракции, подобно на други популярни курортни градове по света.
„Еко-катамаранът е построен по европейски проект „Плаване през Черно море“ по оперативната програма „Черноморски басейн 2014-2020 г.“ Бенефициент не е пристанище Бургас, а сдружение с нестопанска цел „Гларус“. Това е първият подобен плавателен съд в България. Той е хибриден, което означава, че може да се движи и на дизелов двигател, и с електричество чрез соларните панели и батериите, които са монтирани на самия катамаран, затова е екологичен. Капацитетът му е за 28 пътници“- научаваме от Катя Николова, говорител на Пристанище Бургас.
Стойността на проекта е 1 237 786,24 евро, като негови чуждестранни партньори са пристанищната администрация в гръцкия град Александруполис и Международният център за социални изследвания и анализи на политики в Грузия.
Предстои разработването на 6 нови морски туристически маршрута с акцент върху културното наследство на Черноморския регион. На първо време еко –катамаранът ще вози туристите само в Бургаския залив. Това лято гостите на морския ни град ще могат с него да се разхождат до живописните ни крайбрежни градове с богата история и запазена архитектура Несебър и Созопол. Един от маршрутите ще стига и до остров Света Анастасия, на който някога един до друг са съжителствали затвор и женски манастир, а днес е една от най-посещаваните туристически атракции в района.
Когато не пътува по туристически маршрути, еко-катамаранът ще изследва дълбините на Черноморския басейн за качеството на водата, съобщават от пристанище Бургас.
Снимки: БНР Бургас
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..