Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на Св. св. Константин и Елена е празник и за първия морски курорт в България

Снимка: БГНЕС

На 21 май православните християни прославят светите равноапостолни Константин и Елена.

Цар Константин (280-337) налага християнската вяра като господстваща в управляваната от него Римска империя.Това става през 313 година, чрез Медиоланския едикт, издаден от Лициний и Константин Велики. С този документ се слага край на гоненията срещу християните, възстановява се конфискуваната църковна собственост.

Константин свиква и Първия вселенски събор през 325 г. Според някои източници, той изпратил в Йерусалим своята майка Елена с мисия да издири християнски реликви в опустошения град. Според легендата, Елена посочила мястото, на което били открити три кръста, сред които Светият кръст, на който бил разпнат Христос. По нейни указания и средства били построени няколко църкви – във Витлеем, на Елеонската планина и др.

Вечерта преди празника във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична вечерня. Днешният ден се отбелязва особено тържествено в храмовете, които носят името на двамата светци. Един от тях се намира на север от Варна, на територията на курорта „Св. св. Константин и Елена”.


Според преданията, манастирът е основан още през XIV век около съществуващия лечебен извор – аязмо. Вярващите казват, че лековитите му води повлияват болни очи и укрепват духа.

В 9.00 часа днес в манастира ще се отслужи тържествена света литургия и водосвет, с което ще бъде поставено и началото на програмата, посветена на празника на първия морски туристически курорт у нас. 


В миналото извстен като „Дружба”, курортът „Св.св. Константин и Елена” е създаден още през XIX век, когато в тази част на българското крайбрежие е построен най-големият санаториум на Балканите за деца, застрашени от костно-ставна туберкулоза.

Днес за гостите на курорта са предвидени изпълнения на Представителния духов оркестър на Военноморските сили, оперна, оперетна и балетна програма, с участието на артисти от Държавна опера – Варна и танцова програма на Фолклорен ансамбъл “Варна“. Виртуалната изложба и представяне на второ допълнено издание на книгата ,,110 години Св. св. Константин и Елена – морска и СПА дестинация‘‘ е за всички онлайн посетители на курорта.


И още една българска традиция, свързана с почитта към Св. св. Константин и Елена. Неизвестно откога, в загадъчната Странджа има интересен обичай да се танцува върху жарава, известен като „нестинарство”. До края на XIX век бил разпространен в граничните гръцки и български села. Но след жестоката разправа с християнското население там по време на Балканската война през 1912 година, е почти унищожен. Остава да съществува в труднодостъпните части на Странджа, където е разположено село Българи (старо име Ургари, в превод „българи”). Селото е прочуто с игрите на босоногите нестинари и своя събор в деня на светците Константин и Елена, който там отбелязват по стар стил – на 3 юни.


В днешния ден празнуват и всички, които носят имената Константин, Елена и техните производни: Елка, Еленко, Лена, Ленка, Ленко, Костадин, Костадинка, Динко и др.

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: БГНЕС, bgtourism.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Светите първовърховни апостоли Петър и Павел полагат основите на Църквата

На 29 юни Църквата ни отбелязва празника на Светите първовърховни апостоли Петър и Павел. Свети Петър бил сред любимите Христови ученици, докато св. Павел бил сред най-ревностните гонители на християните. Първият следвал всяка стъпка на Спасителя и..

публикувано на 28.06.24 в 15:45

Ловният дворец в Кричим е едно истинско царско място

В яката между Горнотракийската низина и Родопа планина от изток на запад е нанизът от очарователни населени места –  Асеновград, Перущица, Кричим, Пещера, Паталеница и Варвара. По долините на реките Чепеларска, Въча, Стара и Чепинска можете..

публикувано на 27.06.24 в 10:10
Митрополит Даниил Видински

Благодатта на Светия Дух е в единението, чистотата на вярата и благочестието

Непосредствено след големия християнски празник Петдесетница отбелязваме деня на Светия Дух – третото лице на Светата Троица. Църковният празник е и последният преди празника на Всички светии, с който завършва Великденският цикъл. Богослужението днес..

публикувано на 24.06.24 в 05:10