Една от легендите за създаването на Розовата долина у нас разказва, че първото цвете в нея е посадено от българин, завърнал се от далечна Персия. Там той изпълнил волята на богат и могъщ шах, да построи джамия в двора на двореца за три дни. В замяна, владетелят осъществил две от трите му желания. Третото отказал, тъй като българинът настоявал да получи за жена дъщерята на владетеля. Хвърлен в тъмница, сънародникът ни се измъкнал с помощта на девойката и двамата успели да избягат. Тежкият път през пустинята не понесъл на красивата девойка. Тя починала, а българинът изпълнил заръката й да засади в родината си розовия храст, който тя носела. Оттогава се смята, че капчиците роса, които се появяват сутрин върху розите, всъщност са сълзите на двамата безименни влюбени, които не успели да се порадват на съвместния си живот в пленителната ни родина.
Май е месецът, в който цъфтят розовите плантации в България. Това е и най-подходящото време да направим туристическа обиколка в района на Казанлък и Павел баня. Защото освен аромата на рози, тази част от страната ни пази уникални исторически паметници и спиращи дъха природни забележителности. Там ни води публикацията „Долина с дъх на рози, лавандула и… хилядолетна история“ от колекцията на Радио България.
Редактор: Йоан Колев
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..