Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актуално: Пътуване извън България в условия на Covid-19

Снимка: архив

Ситуацията около режима на пътуване до различните държави по света продължава да е динамична заради кризата с Covid-19. Вижте къде и какви новости бяха въведени през настоящата седмица: 

Гърция разреши влизането на МПС на територията си през ГКПП "Нимфеа-Маказа", включително с цел туризъм, считано от  22 май т.г., като преминаването през пункта е разрешено от 07:00 часа до 23:00 часа.

Условията за влизане в страната, както и необходимите документи са същите, както по отношение на ГКПП "Кулата-Промахон", съобщава МВнР.

Румъния отмени ограниченията за влизащите в страната от България, след като актуализира списъка с държави в „зелена“, „жълта“ и „червена“ зони от гледна точка на риска, свързан с Covid-19.

Съгласно новия списък, страната ни вече са намира в „зелената зона“, от която влизането на територията на Румъния е свободно. Това ще рече, че пристигащите от България не се подлагат на карантина и от тях не се изисква да представят  отрицателен PCR тест или други документи.

Турция въвежда експресни тестове за Covid-19на българо-турската граница.От 1-ви юни влизащите в страната ще могат да си правят бърз тест за коронавирус на граничен пункт "Капитан Андреево". Тестътще се извършва в лабораторни условия от турските здравни власти на Капъкуле и ще струва 110 турски лири или около 20 лева, а резултатът ще е готов до 30 минути.

Така, местната власт се надява да накара туристите от България отново да ходят на пазар в Одрин, което ще оживи търговията и икономиката на граничния град. През последните месеци, заради въвеждането на негативен тест за идващите от страната ни туристи, пътуванията рязко намаляха и търговията в Одрин замря.

Тунис отменя изискването за карантина и за представяне на отрицателен PCR тест, считано от 1 юни 2021 г. Мярката важи за туристите, които са ваксинирани срещу Covid-19или са прекарали заболяването.

Ваксинираните лица следва да представят на границата сертификат за ваксинация с QR код. Пътниците, които вече са изкарали заболяването и от датата на положителния им PCR тест са изминали поне 6 седмици, също ще бъдат освободени от тест и карантина, съобщават местните медии.

За останалите лица на възраст над 12 години остава изискването за отрицателен PCR тест с QR код, както и задължителна 7-дневна карантина. От карантина са освободени граждани на няколко държави, в т.ч. и на България. Продължават да се правят и бързи тестове за коронавирус на границата, като лицата  с положителен резултат ще бъдат изолирани.

Куба подготвя нови мерки от 5 юни, поради увеличения брой внесени случаи на Covid-19 през последните седмици. Предвижда се пътниците, пребиваващи в Куба, които пристигат през летищата на туристическите дестинации, да бъдат изолирани в провинцията на пристигане за срок от седем дни. Разходите по транспорт и престой ще са за сметка на пътуващите. Запазва се Протоколът при пристигане на пътници и провеждането на  еволюционен PCR тест на шестия ден от пристигането в страната.

Съставил: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валежите спират, но температурите остават ниски

В понеделник в източната половина от страната все още ще има валежи от дъжд, но до вечерта ще спират. На запад облачността ще се разкъсва и намалява, следобед на места в Югозападна България – до предимно слънчево време. Ще остане ветровито с умерен,..

публикувано на 29.09.24 в 18:30
Димитър Костов от Смолян (вляво)

Петдесет дрона рисуват сърце в световния ден за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания

С инициативата “Разходи се с кардиолога си” в големи български градове беше отбелязан днешният Световен ден на сърцето. Организаторите от Дружеството на кардиолозите в България акцентираха върху редовната умерена физическа активност, която е..

публикувано на 29.09.24 в 18:15

Тамбурата, гъдулката и кавалът скоро може да изчезнат от сцените

Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската..

публикувано на 29.09.24 в 16:35