Днес в Регионалния исторически музей – София се открива изложбата „Приложно златарско изкуство“. Златарството, наричано още „куюмджийство“, е един от най-престижните занаяти и е сред първите, които се развиват по българските земи още през новокаменната и каменно-медната епоха. У нас е намерено и най-древното обработено злато, датирано отпреди 6500 години. Златарите в миналото са почитани наравно със свещениците, учителите и лекарите в дадена общност, а обучението им продължавало най-малко три години.
Занаятът, който е бил силно застъпен в миналото ни в градовете София, Самоков, Чипровци, Панагюрище, Враца и Видин е представен в експозицията в контекста на систематизирана информация за конкретни произведения, някогашни работилници, както и съвременни майстори.
Посетителите на изложбата ще видят накити и предмети, свързани с бита, религиозния култ и обичаите, изработени от сребърни и други метални сплави, чрез разнообразни техники. Основните експонати са от периода XIX и първата половина на ХХ в.
Освен готовите ювелирни произведения в изложбата са показани и различни инструменти, с които са работели майсторите от едно време като клещи, менгеме, везни и други.
Съвременният облик на занаята е представен интерактивно. Ще може да се видят ръчно направени произведения, създадени чрез възпроизвеждане на стари модели, техники и технологии.
Изложбата е резултат от съвместната работа на Регионалния исторически музей – София и Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей при БАН, частния колекционер Антонио Василев и Фондация „Занаяти от тракийските земи”. Използвани са и фотографии от личната колекция на Константин Чакъров.
Експозицията „Приложно златарско изкуство“ може да бъде разгледана до 26 септември.
На 12 юли светата Православна църква възпоменава паметта на преподобни Паисий Светогорец, светите мъченици Прокъл и Иларий и света праведна Вероника. В днешния ден честваме и иконата на Пресвета Богородица „Троеручица“. Преп. Паисий..
На 11 юли възпоменаваме света великомъченица Евфимия Всехвална – мъченица от първите векове на християнството, света равноапостолна княгиня Олга – посяла семената на християнската вяра в руските земи през Х в., преподобни Никодим Албански,..
На 10 юли възпоменаваме светите 45 мъченици от Никопол Арменски: Леонтий, Маврикий, Даниил, Антоний, Александър, Яникет (Аницита), Сисиний, Меней, Вирилад и др. Четиридесет и петте мъченици пострадали в арменския град Никопол по време на..
На 15 юли Православната църква чества паметта на светите мъченици Кирик и Юлита, както и паметта на светия равноапостолен велик княз Владимир –..
На 14 юли възпоменаваме свети апостол Акила - ученик на апостол Павел, назначен от него за епископ в Хераклея. Преди да приеме християнството,..