Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София представят изложбата „Приложно златарско изкуство“

Снимка: Facebook / @regionalhistorymuseumsofia

Днес в Регионалния исторически музей – София се открива изложбата „Приложно златарско изкуство“. Златарството, наричано още „куюмджийство“, е един от най-престижните занаяти и е сред първите, които се развиват по българските земи още през новокаменната и каменно-медната епоха. У нас е намерено и най-древното обработено злато, датирано отпреди 6500 години. Златарите в миналото са  почитани наравно със свещениците, учителите и лекарите в дадена общност, а обучението им продължавало най-малко три години.

Занаятът, който е бил силно застъпен в миналото ни в градовете София, Самоков, Чипровци, Панагюрище, Враца и Видин е представен в експозицията в контекста на систематизирана информация за конкретни произведения, някогашни работилници, както и съвременни майстори.

Посетителите на изложбата ще видят накити и предмети, свързани с бита, религиозния култ и обичаите, изработени от сребърни и други метални сплави, чрез разнообразни техники. Основните експонати са от периода XIX и първата половина на ХХ в.

Освен готовите ювелирни произведения в изложбата са показани и различни инструменти, с които са работели майсторите от едно време като клещи, менгеме, везни и други.

Съвременният облик на занаята е представен интерактивно. Ще може да се видят ръчно направени произведения, създадени чрез възпроизвеждане на стари модели, техники и технологии.

Изложбата е резултат от съвместната работа на Регионалния исторически музей – София и Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей при БАН, частния колекционер Антонио Василев и Фондация „Занаяти от тракийските земи”. Използвани са и фотографии от личната колекция на Константин Чакъров.

Експозицията „Приложно златарско изкуство“ може да бъде разгледана до 26 септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Литийно шествие с чудотворната икона на Св. Богородица-Троеручица

Църковен календар – 12 юли 2025 г.

На 12 юли светата Православна църква възпоменава паметта на преподобни Паисий Светогорец, светите мъченици Прокъл и Иларий и света праведна Вероника. В днешния ден честваме и иконата на Пресвета Богородица „Троеручица“. Преп. Паисий..

публикувано на 12.07.25 в 06:00

Църковен календар – 11 юли 2025 г.

На 11 юли възпоменаваме света великомъченица Евфимия Всехвална – мъченица от първите векове на християнството, света равноапостолна княгиня Олга – посяла семената на християнската вяра в руските земи през Х в., преподобни Никодим Албански,..

публикувано на 11.07.25 в 06:00

Църковен календар – 10 юли 2025 г.

На 10 юли възпоменаваме светите 45 мъченици от Никопол Арменски: Леонтий, Маврикий, Даниил, Антоний, Александър, Яникет (Аницита), Сисиний, Меней, Вирилад и др. Четиридесет и петте мъченици пострадали в арменския град Никопол по време на..

публикувано на 10.07.25 в 06:00