Синагогата във Видин, която е втората по големина в България, скоро ще върне блясъка си, но няма да бъде молитвен дом, а културен център. Започна реставрацията на сградата, която от десетилетия е подложена на разрушение. За възстановяването ѝ е осигурена безвъзмездна помощ по оперативна програма "Региони в растеж", а необходимата сума за реновирането възлиза на 9 800 000 лева.
Някога наричали синагогата "белия лебед на Дунав", защото величествената ѝ осанка се виждала от далеч край реката. Строена е по подобие на тази в Будапеща. Издигната е с дарения само за година и е завършена през 1894-а, доказват запазени архивни документи и снимки. Синагогата е била молитвен дом за евреите повече от 50 години, сочат документите от отдела на Държавния архив във Видин: "След масовото изселване на евреите от Видин след 1949 година, тук остават много малка общност и тогавашната видинска еврейска община решава през 50-те години да дари сградата на видинската община. Години наред синагогата е ползвана за склад, докато в началото на 80- те години на миналия век било решено сградата да се превърне в концертна зала, заради добрата акустика ", разказа началникът на архива в общината Светлана Кръстева пред БНР-Видин.
Започнало е укрепване. Но след като се стигнало до подмяна на покривната конструкция, финансирането било спряно, а сградата потънала в забвение. И макар еврейската общност в града да е твърде малка, надеждите ѝ са синагогата да бъде реставрирана и съхранена, дори и с друго предназначение.
За да може изгледът на сградата да се доближава максимално до вида, в който е била при построяването си ще бъдат използвани модерни технологии и материали, обясни ръководителят на проекта по реставрацията Лъчезар Лалов. Възстановяването и укрепването на синагогата и превръщането ѝ в културен център трябва да завърши през октомври следващата година.
Съставил: Гергана Манчева
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със съставянето на редовно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание. Президентът връчи първия..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..