Синагогата във Видин, която е втората по големина в България, скоро ще върне блясъка си, но няма да бъде молитвен дом, а културен център. Започна реставрацията на сградата, която от десетилетия е подложена на разрушение. За възстановяването ѝ е осигурена безвъзмездна помощ по оперативна програма "Региони в растеж", а необходимата сума за реновирането възлиза на 9 800 000 лева.
Някога наричали синагогата "белия лебед на Дунав", защото величествената ѝ осанка се виждала от далеч край реката. Строена е по подобие на тази в Будапеща. Издигната е с дарения само за година и е завършена през 1894-а, доказват запазени архивни документи и снимки. Синагогата е била молитвен дом за евреите повече от 50 години, сочат документите от отдела на Държавния архив във Видин: "След масовото изселване на евреите от Видин след 1949 година, тук остават много малка общност и тогавашната видинска еврейска община решава през 50-те години да дари сградата на видинската община. Години наред синагогата е ползвана за склад, докато в началото на 80- те години на миналия век било решено сградата да се превърне в концертна зала, заради добрата акустика ", разказа началникът на архива в общината Светлана Кръстева пред БНР-Видин.
Започнало е укрепване. Но след като се стигнало до подмяна на покривната конструкция, финансирането било спряно, а сградата потънала в забвение. И макар еврейската общност в града да е твърде малка, надеждите ѝ са синагогата да бъде реставрирана и съхранена, дори и с друго предназначение.
За да може изгледът на сградата да се доближава максимално до вида, в който е била при построяването си ще бъдат използвани модерни технологии и материали, обясни ръководителят на проекта по реставрацията Лъчезар Лалов. Възстановяването и укрепването на синагогата и превръщането ѝ в културен център трябва да завърши през октомври следващата година.
Съставил: Гергана Манчева
От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..
Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..
Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..