Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германският бизнес: Основен проблем в България са липсата на кадри и корупцията

Снимка: Германо-Българска индустриално-търговска камара

Анкета на Германо-българската индустриално-търговска камара посочва като основен проблем за бизнеса в България корупцията, престъпността и липсата на прозрачност при обществените поръчки, предаде репортерката на БНР Наталия Ганчовска. Анкетата за бизнес средата у нас се провежда за 15-та година сред членовете на камарата. 97% от анкетираните посочват, че биха избрали отново да инвестират в България, 41% смятат страната ни за атрактивно място за инвестиции. Почти половината от участниците в анкетата (48%) оценяват състоянието на своята компания като добро.

30% от анкетираните фирми планират да наемат нови служители, докато 13% най-вероятно ще се разделят с част от персонала си. Половината от компаниите се затрудняват при намирането на квалифицирани работници. В тази връзка според анкетираните в България е необходимо въвеждането на елементи от наложилата се в Германия система за дуално професионално обучение.

87% от компаниите оценяват положително членството на България в ЕС. 67% от запитаните желаят въвеждането на еврото, 18% са "против".

По отношение на инфраструктурата страната ни се нарежда на 10 място сред 16-те държави от Централна и Източна Европа.

За пореден път най-голямо е недоволството на компаниите от борбата с корупцията и престъпността. 81% от анкетираните са много недоволни или недоволни, а 70% от тях са много недоволни или недоволни от непрозрачността при обществените поръчки.

На въпроса ”Кои последици от коронавирусната пандемия оказват най-голямо въздействие върху вашата компания?“ – 69% от анкетираните посочват ограниченията при пътуване, а 47% анулирането на търговски събития и панаири. 61% от участниците в анкетата очакват икономиката на България да се възстанови през 2022 г. и оборотът на компания им от времената „преди коронавируса“ да се възвърне също през 2022 г. Относно мерките, предприети от правителството за смекчаване на икономическите последици от коронавирусната пандемия само 15% са доволни, а недоволните от тях са 25%.

Германия представлява най-важният чуждестранен пазар за българска продукция. По данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Германия търговският стокообмен между България и Германия за 2020 г. възлиза на 8,207 млрд. евро, т.е. има спад с 3,6% през 2020 г. в сравнение с 2019 г., предаде БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Студенти от Софийския университет на гости в Радио България

Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от  обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..

публикувано на 30.01.25 в 17:50

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 36

В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..

публикувано на 30.01.25 в 12:00

Кръговрат на живота: как Източните Родопи се превърнаха в модел за възстановена екосистема

Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват..

публикувано на 30.01.25 в 11:35