Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВнР: Очакват ни избори с най-голям брой секции в чужбина

Калин Анастасов
Снимка: БГНЕС

По-малък брой заявления за гласуване в чужбина са подадени към този момент в сравнение с парламентарните избори през април. Досега заявления са подали 37 хиляди наши сънародници зад граница, а на изборите преди два месеца общият им  брой е бил 80 хиляди. Това съобщават от Министерството на външните работи, предаде репортерката Тоня Димитрова.

568 секции зад граница се разкриват автоматично, а според Външното министерство броят им ще достигне 800. Най-голям брой нови секции се очаква да има във Великобритания -  рекордът там е бил 58 на вота през 2017 г., а сега - 130.

В Турция при рекордни 136 секции към момента броят на секциите е 110.

В Германия на изборите през април имаше рекорд от 69 секции, а сега броят им ще бъде 105, сочат данните към момента.

Калин Анастасов – заместник-председател на работна група „Избори“ към Министерството на външните работи, коментира:

„Може би ще се получи ситуация, в която с два пъти повече секции ние няма да можем да достигнем резултатите от изборите през април“, каза Калин Анастасов от работна група „Избори“ към Министерството на външните работи. Причина за това според него може да е отпускарският сезон.

Тъй като ЦИК все още не договорила доставка на допълнителни машини, съществува опасност в чужбина машинно гласуване да няма, призна председателят на работната група Иван Кондов.

Изборите в чужбина ще струват над 7 милиона лева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Инвестициите в култура и туризъм са ключ към развитието на Враца и региона

Една област в най-бедния регион в ЕС, каквато е печалната слава на българския Северозапад, успява да се нареди в челната тройка в страната ни по степен на икономическо развитие. Данните на Националния статистически институт (НСИ) за 2023 г. показват,..

публикувано на 26.11.25 в 11:15

Проектобюджет 2026 г. изкарва недоволството на улицата

Асоциацията на индустриалния капитал в България отправи апел за участие в протест на 26 ноември срещу бюджета за 2026 г., който предстои да бъде приет на второ четене. "Призоваваме не само нашите членове, но и всички предприемачи, стопански ръководители,..

публикувано на 26.11.25 в 07:00

Жълт код за вятър има в 16 области на изток и югозапад, на запад и ще вали

В сряда  минималните температури ще са от 3 до 8°, в районите с вятър – до 10-12°, в София ще е около 4°. В западните части от Дунавската равнина и Горнотракийската низина ще се задържи тихо и мъгливо. През деня над западната половина от страната ще е..

публикувано на 25.11.25 в 18:30