Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да запазим най-добри спомени от София с … картичка в ръка

7
Снимка: Златина Точкова

Помните ли картичките от миналото ни? Онези на хартия, които нашите родители и техните родители са изпращали на любимите си хора, когато са били далеч един от друг. Едно 24 годишно момиче ще ни даде възможността да изпитаме това удоволствие от миналото днес. Сибила Керелезова е автор на нов културен пътеводител на пространствата за изкуство в София, който е под формата на картички. Уникалното на Best Regаrts from Sofia е, че всяка страница, която представя отделна галерия в столицата, е перфорирана, може да се откъсне и да се изпрати до някой близък човек или просто да се запази като спомен от посетеното място, разказва авторката.

„Идеята се роди миналата година, докато подготвях дипломната си работа по „Инженерен дизайн“ в Техническия университет в София. Темата беше „Пътеводител из София“ и самата ми работа беше в същата форма - на перфорирани страници, но тогава картичките бяха мои лични фотографии, – разказва Сибила.

Сибила Керелезова

Тогава направих малък тираж, който подарих на приятели. Те много го харесаха и така ми дойде идеята да направя пътеводител, посветен на пространствата за култура, защото такъв формат, в пощенски картички, у нас няма. Намерението си отлежаваше известно време докато не попаднах на конкурс на Национален Фонд “Култура“ по програма „Творчески инициативи“, който е насочен към самостоятелни автори. Кандидатствах, одобриха ме и така реализирах книжката.“

Насочила се към галериите, защото тя самата се занимава с изкуство и искала тази си страст да я превърне в продукт, който да бъде полезен на повече хора. Днес готовото издание представя 11 галерии, които Сибила счита за неотменна част от артистичния дух на съвременна София.

„Пространствата, които са включени са една важна част от културния пейзаж на столицата ни, т.е. те изграждат сцената за изкуство в София. Включила съм всички филиали на Националната галерия – „Дворецът, „Квадрат 500“, Музеят за християнско изкуство, Музеят за социалистическо изкуство, както и този за съвременно изкуство - Софийски Арсенал. Не са пропуснати и двете галерии на Съюза на българските художници – „Шипка 6“ и „Райко Алексиев“, галерия „Академия“ на НХА, където аз в момента уча „Графичен дизайн“, както и Софийска градска художествена галерия и нейните филиали. Изображенията на самите картички са мои авторски илюстрации, като почти всички представят фасадите на самите сгради.

Всяка картичка съдържа и кратък текст за историята на изобразеното пространство и какво може да бъде видяно в него. Текстовете са на български и английски език, защото изданието е насочено както към местните жители на София, така и към гостите на града и чуждестранните туристи, които идват тук. За тях то може да послужи като справочник, категорична е Сибила. В самото издание е поместена и отделна карта на София, с която по-лесно да се локализира мястото на дадената галерия.

Изданието ще се разпространява напълно безплатно от 18 юни и може да бъде намерено във всички галери, включени в него, както и в туристическите центрове към Столична община – в подлеза на Ларгото и в подлеза на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. А официалното му представяне е на 17 юни от 17 часа в Галерия „Академия“ на НХА.

И понеже спомени от пътешествие из България може да „родят“ дори книга, ние ви напомняме – отбивки за вълшебни места из страната ни дебнат отвсякъде.

Снимки: Златина Точкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Авторката на книгата Милена Димитрова

Книгата "Десет велики българолюбци" като оазис за вдъхновение

"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..

публикувано на 20.11.24 в 08:26

Изложба в София "По следите на Михайло Парашчук“

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...

публикувано на 18.11.24 в 17:41

Приключенско кино от 39 държави пристига на „Банско филм фест“

За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..

публикувано на 17.11.24 в 08:15