Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическите данни все повече показват, че с траките споделяме общи гени

Снимка: trakart.org

За девета година Пловдив става отново домакин на международния фестивал “Дни на тракийската култура”, който ще продължи до 29 юни.

Градът е географски център на Тракия и изпълнява мисията да съхранява и изследва материалното и културното наследство на траките. Пред БНР доц. Веселина Вачкова подчерта, че целите български земи са осеяни със свидетелства на тракийското минало.

“Археологическите данни все повече ни доказват, че сме преки наследници, включително и генетично, на онова население, което е населявало нашите земи минимум 40 поколения назад, както и че тракийският генетичен фонд е част от нашия генетичен фонд и култура”, каза още тя.

В културната програма на фестивала, организиран от тракийския културен център ТРАКАРТ са включени фолклорни концерти, изложби, литературни четения, а в научната му част ще бъдат изнесени 27 доклада от водещи български учени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Скопие показват творби от конкурса "Моята българска бродирана риза"

Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..

публикувано на 29.10.24 в 09:57
Руси Чанев

В Братислава представят адаптираната версия на романа „Под игото“

В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..

публикувано на 29.10.24 в 06:55

Държавата връчва цигулки от 18 век на именити български цигулари

На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..

публикувано на 29.10.24 в 06:55