135 са избирателните секции, които ще бъдат открити на 11 юни в Обединеното кралство и Северна Ирландия. След като падна ограничението в страни извън ЕС да има само 35 секции, на предсрочния вот в разгара на лятото Англия ще бъде страната с най-много адреси, на които сънародниците ни могат да упражнят правото си на глас.
„Хората във Великобритания очакват 11 юли с голямо нетърпение, искаме да гласуваме, искаме да има промяна в България и ние, които участваме в организацията на изборите, ще направим всичко по силите си, за да има възможност всеки българинда дойде до урните“ – казва нашата сънародничка там Светлана Канева.
Големият брой изборни секции дава надежда да заличи неприятния спомен от дългите опашки с чакащи избиратели, нагнетили напрежение в изборния ден на 4 април. Но също така поражда неизяснени въпроси и трудности за хората, пряко ангажирани с организацията на изборния ден. В специално писмо до ЦИК, представители на 4 секционни комисии в Обединеното Кралство /Лутън 1, Лутън 2, Бедфорд и Хемел-Хемпстед / настояват финансирането за консумативи и материали да става предварително и в разумен срок. Посочват също,че „нямат възможност и капацитет да пътуват до Лондон за приемане на документацията и да върнат техниката и изборните книжа в посолството след изборите на 11 юли“. За целта предлагат книжата да се изпратят чрез куриер по адресите на представителите на държавата за всяка комисия. Често организацията на изборите е в ръцете на хора без опит, което също е предпоставка за притеснения.
„Българската диаспора в Англия е доста голяма и желанието на хората да участват активно в процесите, които се случват в България, е голямо. Тук има много доброволци в организацията на изборите, които обаче до момента никога не са се занимавали с това, за нас това е новост“ – казва Станимир Станчев – представител на секцията „Хемел-Хамстет“.
„Оставам с усещането, че сме някак неглижирани и игнорирани. Не е ясно точно на кого е отговорността за това. На нас ни е ясно, че за да се организира дейността на 135 секции е нужна помощта на много доброволци и ние участваме в изборите с желание, но от друга страна стои въпросът дали хората, от които зависи на нас да ни се помогне, правят това, което трябва да направят и се изисква по закон. Чувстваме това по-различно отношение, а сме български граждани в крайна сметка. Това, дали сме в чужбина, или в страната, не променя особено положението ни като членове на избирателни комисии, поне според мен е така. В България, когато се отваря една секция, не мисля че хората там имат същите правила, с които ние трябва да се съобразяваме.“
Българите в Англия казват, че подобни трудности и опит споделят с тях и сънародници в други държави. „Най-вече проблемът идва от неразбирането на посолствата и ЦИК, които бавят отговора на въпросите ни, а ако получим такъв, той е под формата на телефонно обаждане, а то няма тежест като един разписан документ“ – обяснява Светлана Канева- секретар на секционната избирателна комисия в Лутън.
„Отделяме от ценното си време, за да за да има честни и прозрачни избори. Всички сме с надежда за промяна в България, за по-добро бъдеще“ – казва Антонина Делчева, друга наша сънародничка на Острова и допълва, че изискванията им са минимални, но важни. „Засега не намираме разбиране и съдействие нито от посолството, нито от ЦИК. Има време, ще ни чуят и ще вземат под внимание нашите въпроси, за да е по-спокойно на изборите. Но дори да не получим съдействие, пак ще бъдем отговорни към работата преди и в деня на вота.“
Снимки: БГНЕС
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..