Основите на стена, ограждаща площ от 1 дка на нос Чироза до бургаския квартал Крайморие, и основите на голяма масивна двуделна кула в най-високата и издадена в морето част на носа откриха археолози при разкопки през май и юни. Ръководител на разкопките, финансирани от Община Бургас, е проф. д-р Иван Христов от Националния исторически музей. Пред стената са проучени участъци от широк до 3 метра ров. Той вероятно е изпълнявал отбранителни, а вероятно и ритуални функции.
Открити са стотици керамични фрагменти от местна тракийска и вносна керамика от Пергам. Намерените монети, накити, амфорни печати и керамика датират обекта към края на II- I в. пр. Хр. Сградата вероятно е ползвана освен като кула и за жилищни нужди. Кули, сходни на тази от нос Чироза, са регистрирани на различни места в Средиземноморския свят. Проучванията на археолозите продължават под вода в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей –Бургас.
Снимки: burgasmuseums.bg
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..