Липса на спасители по Черноморието се наблюдава и това лято. Причината е, че много млади спасители отиват да работят в чужбина или си намират постоянна работа и напускат професията. Това каза пред БНР-Бургас Васил Алексиев, специалист по водно–спасителна дейност към БЧК – Бургас. Причината за липса на интерес е ниското заплащане – средно 1000-1200 лева на месец.
Кадровият дефицит е сериозен, като се наемат и морски спасители от чужбина – Украйна, Полша, Чехия, Русия. В тази връзка концесионерите на плажове настояват пред държавата да се облекчи визовия режим и издаването на разрешенията за работа на чуждите граждани, особено що се отнася до спасители за море от страните извън ЕС.
Предвиждат се спасителни постове на 7 от неохраняемите плажове на юг
49 са неохраняемите плажове по южното Черноморие и още 2 са определени за природосъобразен туризъм. Става въпрос за пясъчни ивици, които са останали без концесионери и наематели за лято 2021, съобщи за БНР – Бургас областният управител Мария Нейкова.
На 7 от тях ще бъдат осигурени спасители през това лято. От 15 юли по два спасителни поста трябва да има на плажовете Иракли, „Несебър-изток", „Поморийска коса", Сарафово – юг, Крайморие – юг 2, Алепу и Корал. „Това са много посещавани места и въпреки ограничения финансов ресурс за водноспасителна дейност, ние правим всичко възможно да се осигури сигурност и безопасност на летовниците!“, посочи Нейкова.
На „Несебър – изток“ ще има по един спасителен пункт, като през септември, заради по ниската посещаемост, броят на спасителите на всички плажни ивици ще се редуцира.
Снимки: БГНЕС
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..