Ръст в обемите на сделките и в цените на недвижимите имоти в страната през последната година отчита браншът. Хората предпочитат да закупят, а не да наемат къща или апартамент някъде сред природа, където да работят дистанционно по време на пандемия. „Очаква ни преселване на хората за колкото се може по-голям период от време възможно по-далеч от големите градове – тенденция, която ще продължи да се задълбочава, дори и да победим всички щамове на коронавируса“ – категоричен е Михаил Чобанов, управител на водеща компания за недвижими имоти у нас.
Според него има и сериозен ръст в търсенето на ваканционни имоти от българи зад граница. А покрай въведената от някои банки такса „влог“ върху по-големи суми, се очаква още по-интензивен възход в сектора. Причината е, че след 7 юли голяма част от клиентите, вместо да плащат 0,75% наказателна лихва върху сумите, които държат на срочен депозит, ще предпочетат да инвестират в недвижими имоти. Като цяло търсенето на възможности за дистанционна работа е един от двигателите на имотния пазар в момента.
„Категорично има ръст в абсолютно всички направления с изключение на морските и планинските ни курорти, където все още има достатъчно голяма наличност на качествени имоти от т.нар. вторичен пазар. Англичани, закупували много скъпо навремето, сега покрай Брекзит и коронарестрикциите бързат да се освободят от имотите на по-ниска цена. Същото важи за руснаците, които заради девалвацията на рублата и утежненото пътуване, разпродават закупените къщи и апартаменти. Това е единственият сегмент, в който не е регистрирано увеличение на цените“ – казва Михаил Чобанов.
Затова пък от началото на годината цените на селските къщи са скочили с 3-5%. Освен това, покрай сериозния ръст в цените на абсолютно всички строителни материали на световните борси, в близките месеци се очаква новото строителство в градските ни зони да поскъпне от 10 до 30% .
И една интересна тенденция – все повече нетърпеливи купувачи, не само от България, но и от всички краища на света, са склонни да провеждат дистанционни огледи на имотите чрез Skype, Viber и всякакви онлайн платформи и да вземат решения за сключване на сделка. Михаил Чобанов изтъква и още един задълбочаващ се тренд, който бележи развитието на бранша у нас:
„Все по-често през изминалите месеци, към мен и към всички мои колеги от сектора, се обръщат клиенти от Канада, САЩ, от Нова Зеландия и пр.. Това са българи, които търсят възможност за дистанционни огледи за покупка на инвестиционен имот. Идеята е те да ги ползват през летните си отпуски в България, заедно с близките си, веднага след като се възстановят възможностите за пътуване. Вече имаме над 20% ръст на такъв интерес“ – твърди Михаил Чобанов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Великотърновци и габровци заслужават да бъдат печелившата кандидатура за следваща европейска столица на културата в България, през 2032 година", обяви градоначалникът на старопрестолната столица Даниел Панов. Идеята за общата кандидатура е по..
Втора група студенти от България се включи през настоящата седмица в съвместния проект на Българския културен институт (БКС) в Берлин и Националната художествена академия (НХА) в София – "Творческата резиденция - Берлин 2025". Цел на проекта е..
В местността "Карандила" над град Сливен на 23 август се провежда ХХХII Национален събор на каракачаните . Организатор на събитието е Федерация на културно-просветните дружества на каракачаните в България. Откриването е в 10,30 ч., а час по-късно..
От днес до 24 август се провежда 15-ият Фестивал на фолклорната носия Жеравна - 2025, в местността Добромерица. Над 30 каба гайди ще дадат началото..
В "България днес" на 22 август слушайте: 01:34 – Актуално от България и от общностите с българи по света 12:40 – По съседски – новини..
През нощта на места в централната и източната част от страната ще има краткотрайни превалявания от дъжд с гръмотевици. До сутринта валежите ще..