Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възход на пазара на недвижими имоти в условия на Covid-19

Коронавирусът засили желанието на хората да притежават собствен имот, като най-голямо е търсенето на къщи далеч от големите градове

Снимка: архив

Ръст в обемите на сделките и в цените на недвижимите имоти в страната през последната година отчита браншът. Хората предпочитат да закупят, а не да наемат къща или апартамент някъде сред природа, където да работят дистанционно по време на пандемия. „Очаква ни преселване на хората за колкото се може по-голям период от време възможно по-далеч от големите градове – тенденция, която ще продължи да се задълбочава, дори и да победим всички щамове на коронавируса“ – категоричен е Михаил Чобанов, управител на водеща компания за недвижими имоти у нас.

Според него има и сериозен ръст в търсенето на ваканционни имоти от българи зад граница. А покрай въведената от някои банки такса „влог“ върху по-големи суми, се очаква още по-интензивен възход в сектора. Причината е, че след 7 юли голяма част от клиентите, вместо да плащат 0,75% наказателна лихва върху сумите, които държат на срочен депозит, ще предпочетат да инвестират в недвижими имоти. Като цяло търсенето на възможности за дистанционна работа е един от двигателите на имотния пазар в момента. 

Категорично има ръст в абсолютно всички направления с изключение на морските и планинските ни курорти, където все още има достатъчно голяма наличност на качествени имоти от т.нар. вторичен пазар. Англичани, закупували много скъпо навремето, сега покрай Брекзит и коронарестрикциите бързат да се освободят от имотите на по-ниска цена. Същото важи за руснаците, които заради девалвацията на рублата и утежненото пътуване, разпродават закупените къщи и апартаменти. Това е единственият сегмент, в който не е регистрирано увеличение на цените“ – казва Михаил Чобанов.

Затова пък от началото на годината цените на селските къщи са скочили с  3-5%.  Освен това, покрай сериозния ръст в цените на абсолютно всички строителни материали на световните борси, в близките месеци се очаква новото строителство в градските ни зони да поскъпне от 10 до 30% .

И една интересна тенденция – все повече нетърпеливи купувачи, не само  от България, но и от всички краища на света, са склонни да провеждат дистанционни огледи на имотите чрез Skype, Viber и всякакви онлайн платформи и да вземат решения за сключване на сделка. Михаил Чобанов изтъква и още един задълбочаващ се тренд, който бележи развитието на бранша у нас:

„Все по-често през изминалите месеци, към мен и към всички мои колеги от сектора, се обръщат клиенти от Канада, САЩ, от Нова Зеландия и пр.. Това са българи, които търсят възможност за дистанционни огледи за покупка на инвестиционен имот. Идеята е те да ги ползват през летните си отпуски в България, заедно с близките си, веднага след като се възстановят възможностите за пътуване. Вече имаме над 20% ръст на такъв интерес“ – твърди Михаил Чобанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Мяра": ЕС с 65% доверие сред българите, Русия и САЩ под 33%

Дори в неясния контекст на руската война в Украйна българите продължават да приемат като най-близки сред международните фактори най-вече европейските страни. Това гласят резултатите от новo проучване на социологическа агенция "Мяра", проведено със..

публикувано на 20.08.25 в 15:28

Разкриха двойно повече лаборатории и площи за отглеждане на наркотици

Близо два пъти повече в рамките на месец са разкритите лаборатории и площи за производство и отглеждане на наркотични вещества, съобщава БГНЕС. През юли т.г. техният брой е 40, а през предходния месец – 22. Над 1 тон канабис и 465 кг марихуана са..

публикувано на 20.08.25 в 10:53

Масово измиране на риба в пъстървовите стопанства

Високите температури и маловодието доведоха до масово измиране на рибата в пъстървовите стопанства, съобщава БНТ. Според Асоциацията на производителите на рибни продукти проблемът засяга стопанствата в цялата страна и на места щетите достигат 80 процента...

публикувано на 20.08.25 в 10:44