Точно в 00.00 часа на 30 юни изтече крайният срок за кандидатстване за статут на уседналост на гражданите на ЕС в Обединеното кралство. Така всеки, който не е с британско или ирландско гражданство, няма постоянен статут на пребиваване (indefinite leave to remain) или не е кандидатствал за такъв, или няма право на постоянно влизане (indefinite leave to enter) в Обединеното кралство, губи правата си на острова. Това означава, че няма право на работа, помощи, здравни услуги, откриване на банкова сметка, съответно наемане на жилище и др., информира кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов.
Може да се стигне дори до депортиране като крайна мярка, макар правителството да обяви, че „ще бъде гъвкаво и ще проявява пълно разбиране и снизходителност“ да не се лишават гражданите от правата им веднага след 1 юли. Над 5,6 милиона са подадените молби за статут на уседналост при официална статистика, че в страната пребивават около 3,5 милиона граждани на ЕС. От подадените заявления може да се констатира, че българите са шести по численост на Острова сред страните от ЕС, като са изпреварени от поляците, румънците, италианците, португалците и испанците. Процентът на отхвърлени молби е сравнително нисък, уточнява Веселин Паунов.
Седмица преди изтичането на крайния срок, Министерството на вътрешните работи на Великобритания, разпрати 28-дневно предизвестие до всички европейци, които, по негови данни, все още не са кандидатствали за статут на уседналост, с апел да го сторят независимо от изтичането на крайния срок. Властите определиха това действие като вид толеранс и отговор на гражданските обвинения в неадекватна политика на уведомяване откакто схемата за статут на уседналост е започнала през март 2019 г. В същото време министърът на имиграцията Кевин Фостър увери, че няма да се стига до крути мерки след 1 юли.
Сериозни опасения за това какво ще се случи сега има и бизнесът в Кралството, който на практика от 1 юли може да се лиши от ценна работна ръка, а голяма част от нея идва именно от страни като България.
„Вестник „Индипендънт“ писа тези дни, че заради неяснота какъв ще бъде статутът на някои граждани на ЕС и заради забавянето на обработката на документите, техни работодатели предпочитат за момента да наемат на дадено работно място местен човек, за да не рискуват − разказва Веселин Паунов. – Редица сектори в британската икономика вече изпитват затруднения след отлива на граждани на ЕС, най-вече източноевропейци − по официални данни повече от 1,3 милиона. Налице е вече голям недостиг на шофьори, на ангажирани в хранително-вкусовата промишленост работници, в ресторантьорството и хотелиерството, в строителството и много други сфери.“
Линк към оригиналната публикация:
Редактор: Весела Кръстева
Снимки: БГНЕС, архив
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..