Чудно животно е козата. И козелът, разбира се. Непокорни и своенравни животни, те отдавна са колоритна част от живота на планетата. Както знаем, в биографията на Пабло Пикасо, наред със съпругите и децата му, се споменава и козата Есмералда – неговата домашна любимка, увековечена от ексцентричния художник в множество скици, рисунки върху керамика. Известна е и бронзовата статуетка на Есмералда, изложена в музея на Пикасо в Париж. Махатма Ганди, наричан бащата на индийския народ, е сниман, а и често изобразяван със своето скромно облекло и козата Нирмала, която пътувала с него навсякъде, дори в чужбина. Известен е случаят, в който духовният водач на Индия завел Нирмала на официална среща в британската столица, като знак за лична независимост и символ на обикновения живот, който спазвал и проповядвал.
В българския фолклор ще срещнем безброй кози, козли, козлета и пръчове. Присъстват в много наши народни приказки, в разкази и фейлетони от български автори, герои са в поговорки, пословици и съвременни анекдоти. Много от тях ще прочетете в публикацията „Брада има, поп не е, рога има вол не е” от архива на Радио България.
Тази година се навършват 40 години от първата българска експедиция за изкачване на най-високия връх на планетата – Еверест. На 20 април 1984 г. върхът е изкачен без кислородна маска от 41-годишния Христо Проданов по най-трудния западен склон. Той..
На 18 април отбелязваме Световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. В България началото на организираното радиолюбителско движение е положено през 1926 г., когато се..
На 11 април 1964 г. за първи път е осъществен презокеански полет на българската гражданска авиация. Той е по направлението София-Лима. Българският женски национален отбор се класира за Световното първенство по баскетбол в Лима, но няма как да стигне..