Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Любов, труд и постоянство“ – девизът на индустриалеца Пенчо Семов от Габрово

Снимка: архив

Малцина българи са чували за Пенчо Семов, но за създаденото от него още се говори в родния му край. Светъл ум и самороден талант, той е истински пример за щедрост и родолюбие, присъщи за богатите българи след Освобождението, които не пестели сили и средства „на ползу роду“.

Роден е в с. Цвятковци през1873-а, и малко след това семейството му се преселва в Габрово. Едва завършва 4 клас и тръгва с баща си, който го въвежда в търговията, докато пътуват заедно. Това определя и неговото бъдещо развитие като индустриалец. През 1904 г. Пенчо Семов става акционер във вълненотекстилната фабрика в Габрово, а няколко години по-късно с баща си и брат сиосновават фабрика за платове и плетива „Иван Семов и синове“. В тези години градчето в централна България се превръща в крупен текстилен център.

Девизът на Пенчо Семов бил „любов, труд и постоянство“. Заради грижата за работниците и служителите му, го сравняват с Хенри Форд, а заради търговския нюх и предприемчивост е наречен „Българският Рокфелер”.

„Той имаше освен ум, търпение, воля и упоритост, още смелост и дързост, прозорливост и ударна мощ”, отбелязва Тодор Бурмов, бивш министър-председател на България и негов съгражданин. За съграденото от габровския индустриалец разказва публикацията от колекцията на Радио България Пенчо Семов – “българският Рокфелер”, който се яви беден и цял живот твори.

Редактор: Дарина Григорова  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56