България е домакин на среща на лидерите от Инициативата „Три морета“. Подобен мащабен форум в страната ни се провежда за първи път след ротационното председателство на ЕС и заседанието на Европейския съвет в София през 2018 година. Сега, в българската столица са ръководители на страните от Източна Европа с излаз на Балтийско, Черно и Адриатическо море. Политическата инициатива за задълбочаване на свързаността между тези държави има своя първообраз в лицето на полският Интермариум, възникнал след Първата световна война, но бе възродена по време на среща на президентите на страните-участнички в хърватския град Дубровник през 2016г. През 2020-а, на среща на върха в Талин, България пое координационната роля в „Три морета“ от Естония.
„Срещата на върха в нашата столица е шеста поред за инициативата, успяла да се докаже като платформа за диалози, за сътрудничество в интерес на икономическото развитие чрез енергетиката, транспорта и дигиталната свързаност. Много често говорим с колегите си и добре разбираме, че необходимите средства за постигането му надвишават това, с което разполагаме в момента“ – посочи в изказването си пред международния форум българският президент Румен Радев.
Той допълни, че България съзнава потенциала, с който разполага да получи подкрепа за развитие на приятелските си отношения с останалите страни и да прилага нови иновативни модели за бизнес и интелигентно развитие. През последната година ние всички се движим в тази посока, посочи Радев.
Президентът на САЩ Джоузеф Байдън декларира пълна подкрепа за целите на инициативата „Три морета“. Регионът на Централна и Източна Европа има изключителен потенциал за развитие, заяви той във видеообръщение към участниците в срещата в София.
„САЩ ще бъдат надежден партньор във всяка стъпка на страните от инициативата. Споделяме ангажимента да продължим да подобряваме интеграцията и свързаността в региона“ – изтъкна американският президент. Той акцентира върху необходимостта демокрациите да докажат, че могат да работят за народите си, като се инвестира в добра инфраструктура по прозрачен начин, изкоренявайки корупцията. „Като работите заедно, ще укрепите суверенитета, ще се укрепи енергийната сигурност и всички граждани на региона ще могат да се конкурират и да просперират в XXI век“, посочи Байдън.
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер също изтъкна подкрепата на страната си за целите на инициативата:
„Трябва да се възползваме в пълна степен от потенциала на тази инициатива, но затова тя трябва да е част от европейските политики и инструменти. С европейския Зелен пакт и с инструмента за възстановяване NextGenerationEu вече разполагаме с два силни лоста за преодоляване на икономическата ситуация след Covid-19“, каза в София президентът на Федералната република.
Оптимистична прогноза за развитието на държавите от региона направи управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
„По отношение на икономическата прогноза, най-накрая се вижда светлина в тунела. Това се дължи на смелостта на движещите политиките в региона. Светлината е по-силна за страните, участващи в инициативата „Три морета“, отколкото за техните западни съседи. Това е така, защото очакваме, че 2021 година регионът ще достигне равнището на БВП от 2019-а, което изпреварва останалите държави от света. Растежът на БВП ще бъде 3,8%, което е двойно по-високо отколкото на останалите 15 държави членки на ЕС. Причината – свиването на икономиката, породено от Covid-19, се управлява по-добре. Това е добра новина, защото означава, че процесът на сближаване и конвергенция ще продължи.“
Георгиева посочи още ключовата роля на инициативата за инфраструктурата и свързаността за целия регион. „Изчислили сме, че на всяко 1 евро, изхарчено за инфраструктура, възвръщаемостта е 1,7 до 2,5 евро“, допълни тя.
Срещата на инициативата „Три морета“ днес бе съпроводена и от дискусии, посветени на енергетиката и иновациите. Форумът продължава и в петък, когато основните теми ще са свързани с мобилността и дигиталната свързаност.
Снимки: president.bg
Фонтанът в центъра на градина "Буката", разположена близо до "Баня Мадара" в София, е възстановен в оригиналния си вид с помощта на Столичната община. Всички елементи на фигурата са изработени наново от месинг в оригиналния им вид...
Бронзовата олимпийска шампионка от Париж в таекуондото Кимиа Ализаде подкрепи Националната кампания срещу насилието над и между деца "Бъди смел, бъди добър" на Държавната агенция за закрила на детето. " Тормозът и унижаването на околните не ви прави..
Фонд за подкрепа на изявени деца в областта на културата, изкуствата, науката, образованието и спорта на Столичната община ще финансира участието им в международни конкурси и ще отпуска стипендии за обучение у нас и в чужбина. Той ще започне работа..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..