Спокойно протича изборния ден в секцията в град Есен, част от германската провинция Северен Рейн-Вестфалия. Към 11 часа местно време /12 ч. българско/ ситуацията е следната:
„Няма опашка пред секцията. Имаме около 120 успешно гласували“ – обясни в интервю за Радио България сънародникът ни Даниел Димов. – Ако сравним с миналите избори от тази година, активността е по-слаба. Тук на място сме, мотивирани сме и чакаме избирателите да гласуват в нашата секция.“
Даниел признава, че преди началото на изборния ден днес, изпитвал известни притеснения как ще се справят избирателите при гласуването с машина, но към момента, те остават безпочвени.
В секцията в Есен обаче не липсваха и проблеми в деня за размисъл. Причината – сгрешена доставка на машини, предназначени за други градове в региона.
„Не се наемам да кажа къде и как точно се е породил този проблем. Факт е, че се случи и ние просто отправихме един зов за помощ, защото не виждахме изход от създалата се ситуация – разказва Димов и допълва - Не бяхме сигурни как ще получим нашите, а тези, които получихме ще стигнат до Дармщат и Дуисбург – градовете, за които бяха предвидени. Благодарим за добре свършената работа на консулството във Франкфурт, които успяха да се справят с това логистично предизвикателство.“
Наложило се членовете на секционната комисия в Есен да изчакат почти до полунощ доставката на втората машина, тъй като не пристигнала в комплект с първата още следобед. Въпреки всичко, изборният ден започнал навреме.
Хората, упражнили правото си на глас в Есен на редовните парламентарни избори през април са били 563. По статистика на германските институции, в областта Северен Рейн- Вестфалия живеят около 90 000 българи.
Снимки: Даниел Димов
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...
Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна..