Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещината в Испания може да затрудни сънародниците ни да отидат до урните

Изборната секция е в НБУ „Слово“ в Аликанте
Снимка: Любов Илиева, Аликанте, Испания

Големите горещини в Испания провокират сънародниците ни да изчакат следобедните часове, за да се включат в изборния процес, научаваме от Любов Илиева от Аликанте. В испанската провинция, където се намира града има над 8700 българи, мнозинството от които (над 6800) са във възрастовата група 18-64 години.

„В Аликанте има една секция. Обикновено секциите се образуват от българските неделни училища. Но в периметър от 100 км. има и други български училища, където има секции, така че винаги гласуването в Аликанте и провинция е било много добре осигурено“, каза пред Радио България Любов Илиева, бивш директор на Неделното българско училище „Васил Левски“, която от 20 години живее в Испания.

„Знам, че всички българи в Аликанте и провинцията гласуват, определено имат интерес хората. В нашата секция още от рано е имало доста хора, но с напредването на деня ситуацията се е успокоила. Но това е нормално, тъй като започнаха да се повишават температурите – тук е много горещо, очакват се над 42 градуса. Предполагам, че привечер до закриването на изборния ден ще има много хора.

Любов Илиева

Сънародниците ни са активни, защото по-голямата част от тях имат близки в България и виждат какво се случва. Аз нямам - остана само майка ми, но когато ги доведох с баща ми тук, видяха какво означава грижа за човека. Предполагам и другите сънародници го знаят и определено тази година, след големите протести на 2020-а, всички гласуват.“

В цяла Испания днес работят 67 изборни секции. Епидемичната ситуация в страната е значително по-спокойна, в сравнение с април, казва г-жа Илиева. Причината – повечето хора в активна възраст вече са ваксинирани. Голяма заболеваемост в момента се наблюдава сред 20-30 годишните, което налага възобновяването на някои мерки, но тя е на мнение, че това няма да възпрепятства сънародниците ни да гласуват.

Снимки: Любов Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Анита Екенова

Анита Екенова: България е родината на душата ми, Франция – тази, в която живея

Анита Екенова от Лион беше провъзгласена за "Българка на годината – Св. Злата Мъглеска"-2024 на специална церемония в София, организирана от Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Преди 10 години Анита, заедно със създадената от нея фолклорна..

публикувано на 16.10.25 в 12:10

Жури и публика избраха Анита Екенова от Лион за "Българка на годината" - 2024

Сред плеядата достойни българки, съхраняващи и разпространяващи българския език, култура и традиции по света, днес беше отличена Анита Екенова от Лион. Създателката на пътуващия фолклорен събор "На мегдана на другата България" беше удостоена с..

публикувано на 15.10.25 в 18:55
Снимка: Изпълнителна агенция за българите в чужбина

Броени часове до оповестяването на новата "Българка на годината"

20 номинации от 11 държави – това е броят на претендентките за отличието "Българка на годината"-2024, на името на "Св. Злата Мъгленска" , което Изпълнителната агенция за българите в чужбина присъжда от 2009 година насам. Както вярната..

публикувано на 14.10.25 в 12:00