Изборният ден в Скопие върви нормално и както обикновено се казва – без никакви инциденти до този момент. Това каза в интервю за Радио България журналистът Владимир Перев от Северна Македония. По думите му, очакванията за по-ниска избирателна активност от навечерието на изборите се оправдават, а влияние за това има летният сезон, когато за много от гражданите в югозападната ни съседка също е време за ваканция.
„Изобщо гласуват по-малко хора, отколкото миналия път – казва Владимир Перев. – Може да се каже обаче, че една част от хората се притесняват да го направят, заради несъгласията около политиката България – Македония по отношение на македонската нация, македонския език и т.н. Но онези, които гласуват, го правят и, за да изявят своето българско гражданство. Те искат да потвърдят етническата си принадлежност и да покажат на българската държава, че не са напразни усилията за отстояване на позицията при преговорите за евро членството на Северна Македония и признаването на българския етнос.“
По отношение на често възникващите полемики за гласуването на граждани от Северна Македония, придобили българско гражданство и с адресна регистрация в Кюстендил и Благоевград, журналистът Владимир Перев коментира, че на този тип гласоподаватели не бива да се гледа като на хора, които ще наклонят везните в България към една или друга политическа сила.
„Тези хора са си взели българските паспорти и са заминали в Германия, Испания, Великобритания и Италия – казва той. – Тези гласоподаватели са там. Политиката на българските посолства трябва да се насочи към гласоподавателите, които живеят извън Македония и България, в рамките на ЕС. Ние всички знаем, че гласуването е право, но и задължение на гражданите, които трябва да дадат своето мнение за ставащите неща в държавата, от чиито ползи се възползват те в крайна сметка.“
На въпроса какво ще се промени в България след парламентарните избори, Владимир Перев казва, че очаква да се състави правителство, но не и на всяка цена. Защото, по негови наблюдения, не вижда готовност която и да е партия или коалиция да направи отстъпки от вече заявената си позиция. И въпреки това, „от политиците винаги може да се очакват изненади“ – категоричен е журналистът.
Повече за очакванията и за гласуването на българите в Северна Македония можете да чуете от звуковия файл.
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..