Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български филм спечели наградата за анимация на Дрезденския фестивал

4
Снимка: архив

Филмът „АЙВА“ на българката Венета Андрова е едно от отличените заглавия на 33-ия фестивал за късометражно и анимационно кино в Дрезден, предаде „Дойче веле“. Творбата на Андрова спечели статуетката „Златният конник“ в категорията за международен анимационен филм, както и награда в размер на 7 500 евро. 

13-минутният филм на Венета Андрова разказва за АЙВА – художничка робот, която в творчеството си разглежда темата за мъжествеността в нейните разнообразни форми и нюанси.

Филмът беше включен и в програмата на 25-ото издание на „София филм фест“. 

Стопкадри: архив, Стефка Цанева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изложба за будителки без страх – българките, които казаха "не" на правилата

На 1 ноември – Деня на народните будители, столичният площад "Гина Кунчева" в София оживява по един необичаен начин. От 12:00 часа Район "Оборище" и Фондация "Будителките" откриват първия в страната интерактивен музей на открито " Това са..

публикувано на 01.11.25 в 08:05

Милена Селими спечели нова награда за най-добър превод

В Двореца на културата в Лежа, Албания, се проведе церемонията по връчването на Националните литературни награди " Ат Герг Фища". Това издание на наградите, вече с петгодишна традиция, отличава най-забележителните произведения на албанската литература..

публикувано на 29.10.25 в 08:08

Силвия Томова и нейната елитна многонационална балетна трупа от Стара Загора

Звездата на българската сцена Силвия Томова е завършила елитната Държавна балетна академия "А. Я. Ваганова" в Санкт Петербург. Кариерата ѝ е свързана с Националната опера и балет, където като примабалерина е представила над 90 роли в класически и..

публикувано на 23.10.25 в 10:55