Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имената, които прославят България на международните театрални сцени

Снимка: архив

Тази седмица първата българска актриса, номинирана за „Оскар“ – Мария Бакалова, получи почетен знак „Посланик на дестинация България“ от министъра на туризма Стела Балтова.

Събитието се състоя само дни след като Бакалова мина по червения килим на кинофестивала в Кан, за да представи филма "Жените също плачат" на режисьорския тандем Мина Милева и Весела Казакова. Международният успех на 25-годишната бургазлийка със сигурност може да се определи като невероятен, но за щастие не и единствен.

Редица български театрални актьори и режисьори през последните десетилетия постигнаха огромни професионални успехи зад граници. Още през далечната 1865 г. възрожденецът Добри Войников създава в румънския град Браила българска любителска театрална трупа. 

Големият български пробив, разбира се, се осъществява след демократичните промени в страната ни през 1989 година, когато едни от най-добрите ни режисьори се установиха трайно и успешно в чужбина. 

Пример за това е Димитър Гочев, който приживе е поставен в класацията на първите десет най-добри немски режисьори и получава всички най-престижни театрални награди в Германия. След смъртта му на 20 октомври 2013 година, работата му е избрана за „фокусна тема” на Берлински театрални срещи – най-важното театрално събитие в Германия. 

Негов професионален спътник в немския театър е актьорът Самуел Финци. Въпреки че Финци продължава да се снима в български филми, той е сред водещите и най-интересни актьори в немския театър. 

Силни спектакли в Германия прави и режисьорът Теди Москов. 

Режисьорът Галин Стоев пък е театралният посланик на България във Франция.  От януари 2018 г. той е директор на театъра в Тулуза, Франция, а през 2019 г. е удостоен със степента Кавалер на ордена за изкуство и литература на Франция.

Няма как да пропуснем и името на български мим Герасим Дишлиев, ученик на големия Марсел Марсо и първият и единствен засега българин в „Цирк дю Солей“.
Още за българските театрални успехи и имената, които разгръщат родното светоусещане зад граница ви припомняме с един материал от колекцията на Радио България.

Съставил: Весела Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56