Изказванията на председателите на парламентарните групи в новосформираното 46 Народно събрание, в първия си работен ден, препотвърдиха желанието за промяна на досегашния модел на управление и амбицията за диалог с партията-победител на изборите – „Има такъв народ“. От своя страна, представителите на формацията на шоумена Слави Трифонов не изневериха на досегашното впечатление за тях, затвърждавано методично с всяко тяхно изказване до момента. В интервю за БНР Пловдив преподавателят по публични комуникации проф. Любомир Караджов обясни, че:
„С това си поведение и комуникация, от партията се доближават до образа на Слави Трифонов и се различават от всички други политици, които се опитват да бъдат по-диалогични или поне многословни. Тук не трябва да пропускаме два факта, които са доста красноречиви.Тошко Йорданов не се обърна към председателстващата Народното събрание, обърка и името на президента. Лапсусът е изваден от дългосрочната памет акцент и мисля, че в случая това говори за много голямо напрежение и, че импровизацията от парламентарната трибуна е крайно неуместна“.
Според Караджов, една от причините за напрежението в редиците на партията, може би е свързано с необходимостта да се съобразят с обстоятелствата, а не да изпълнят по план – от начало до край своята предизборна програма. Извън това, за втори пореден път откриването на заседанието от най-възрастния депутат в Народното събрание, Мика Зайкова, ни накара да припомним, че мечтите са за това, за да се сбъдват. Тя направи впечатление и:
„Със своя неформален дрескод, човешка интонация, а грешките на нея и идват доста чаровно – допълни професорът. – Говореше в стил между обръщението и речта, между човешкото и политическото, между формалното и неформалното“.
В своето изказване Зайкова не пропусна и някои от актуалните, злободневни теми, които вълнуват обществото. Не пропусна да засегне темата за проблемите в образованието, за бизнеса и необходимостта той да бъде подкрепен, за пенсиите, за живота на майките с деца с увреждания.
Въпреки заявките на отделните партии и желанието на Зайкова да бъде добра орисница за съставянето на правителство, политологът Антоний Гълъбов е по-скоро скептичен, че такова е възможно.
„Трябва да кажа ясно, че подкрепата за правителство означава поемане на политическа отговорност за неговите действия. Аз предполагам, че по-скоро няма да се стигне до подкрепа на такъв кабинет и, за съжаление, нараства вероятността това Народно събрание отново да е с много кратък мандат. Такъв сценарий би бил най-лошият за България. Ние губим време и всеки ден от него, увеличава цената, която ще платим всички.“
В случай на нови предсрочни избори, политологът прогнозира още по-ниска избирателна активност и нужда от много по-голям политически опит и усилия за разрешаването на възможна криза, която освен политическа, може да има и икономически измерения. Гълъбов успокои, че засега макроикономическите показатели на страната са добри, но „всеки ден, който губим, в полза на партиен егоизъм, ще ни струва много скъпо“.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС, БНР-Радио Пловдив
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Киберсигурността и включването на България в Програмата за безвизови пътувания в САЩ са два приоритета на правителството, свързани пряко с Главната дирекция "Борба с организираната престъпност", заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
Разширяването на свързаността между България и Турция е инвестиция в развитието на целия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с министъра..