В разгара на лятото, Боровец посреща гостите си с добре маркирани пътеки, които отвеждат към потайностите на Рила планина. Но ако желаете да съчетаете планинската си почивка с културен туризъм, ви препоръчваме да посетите град Самоков, само на 10-на км. от самия курорт.
Преди дни, в градската художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ бе открита любопитна изложба на Националния исторически музей , която запознава посетителите с пъстрия свят на българските шевици под наслов „Народно везбено изкуство“. В нея са представени 32 експоната от прекроен текстил от началото на XX в.. Те са изработени като покривки, възглавници, чантички и друг тип текстил за декорация на дома и съчетават с особена художественост богатата везбена орнаментика на шевици от различни етнографски региони - Самоковско, Дупнишко, Софийско, Плевенско, Македония.
Създаването на т.нар прекроен текстил на основата на вторично използвани елементи от автентично облекло е част от общата европейска стилистика на сецесиона. Тази тенденция навлиза и в България, в началото на ХХ в., което личи и в представените текстилни произведения, съдържащи самобитни везбени елементи от по-стари времена.
Сред експонатите се открояват красивите покривки със самоковска и дупнишка орнаментика. Някои от тях са свързани със семейството на хаджи Вълчо от Банско, който е бил ктитор на Зографския и Хилендарския манастир. Възхищение буди и покривката от съшити 25 ръкава от женски ризи от Софийско, приета във фонда на НИМ от царския дворец.
Експозицията „Народно везбено изкуство“ ще бъде в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков до края на август.
Съставил: Венета Николова
Снимки: НИМ
Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..
От Тутракан на 30 май започна 39-ят поход "По пътя на четата на Таньо войвода". Проявата е под патронажа на президента Румен Радев. Направена бе традиционната възстановка на слизането на четата на брега на Дунава. По стария хайдушки..
Лятна школа за деца от 7 до 12-годиишна възраст организира Националният етнографски музе в София. Заниманията ще запознаят малчуганите с традиционните празници и обичаи, поминъците и занаятите по нашите земи, с българските митологични..