Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Ахтопол получи каменна тесличка на 7 хиляди години, открита в морето

Снимка: БГНЕС

Нов, изключително интересен експонат вече е притежание на Музея на котвата в Ахтопол. Това е енеолитна каменна тесличка, открита в Ахтополския залив. Ценната археологическа находка е намерена от водолаза Мирослав Димитров, който дарил предмета на музея.

„Тесличката вероятно е от времето на ранната каменно-медна епоха или от приблизително началото на петото хилядолетие пр. Хр.. Предметът е изработен с ювелирно майсторство и впечатлява с изящните си линии", съобщи Атанас Орачев, уредник в Музея в Ахтопол. Той припомни, че през 1983 година по време на подводната археологическа експедиция "Космос" в Ахтополската акватория също е открита енеолитна каменна тесличка.

Постъпилият сега в сбирката артефакт отново потвърждава тезата, че Ахтопол е едно от най-ранните селища по Странджанското ни Черноморие. "Когато местните хора видяха, че музеят е построен и работи активно, започнаха да даряват. По-голямата част от експонатите се дължат именно на такива дарители", добавя Орачев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 3 август 2025 г.

В днешната неделя 3 август възпоменаваме преподобните Исаакий, Фавст и Далмат. А вечерта в православните храмове се отслужва Вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица. Свети Исаакий  бил първият игумен на манастира Далмат, основан от..

публикувано на 03.08.25 в 06:00
Подкупулен стенопис в храма на Бачковския манастир

Църковен календар – 2 август 2025 г.

На 2 август светата Църква възпоменава Пренасяне мощите на св. архидякон Стефан – първия християнски мъченик и на свети свещеномъченик Стефан, папа Римски, който се чества в същия ден. След като свети първомъченик архидякон Стефан бил убит..

публикувано на 02.08.25 в 06:00

Централната железопътна гара в София разказва своите истории

Периодът юни, юли и август 1888 г. е може би най-наситеният със значими събития в железопътната история на следосвобожденска България. На 23 юни 1888 г. е предадена за вътрешна експлоатация железопътната линия Цариброд – София – Вакарел. Съвсем..

публикувано на 01.08.25 в 08:20