Навършиха се 118 години от Илинденско-Преображенското въстание. Събитието бе отбелязано в историческата местност Петрова нива в Странджа, където през 1903 г. е взето решение за обявяването на въстанието. То се проведе под патронажа на президента Румен Радев, който заедно с вицепрезидента Илияна Йотова бе официален гост на честванията. „Одринският революционен окръг въстава със своите братя от Македония - отбеляза президентът. – Моралният завет, който ни оставиха нашите предци, че свободата е единствено възможна, когато си готов да вградиш в нейните темели самият себе си“. В словото си държавният глава посочи още, че Илинденско-преображенското въстание завинаги ще свързва духовно българите от Тракия и Македония.
По традиция, в местността Петрова нива се провежда национален възпоменателен събор, който води началото си от 1926г. когато наследниците на преображенци правят първия възпоменателен събор. И до днес, за да почетат паметта на предците си, участниците организират туристически поход до историческата местност – "По стъпките на преображенци“.
Тази година програмата започна с фолклорен конкурс, последван от голямо странджанско хоро. Имаше и научна конференция, посветена на събитията около въстанието. Вечерта, след заупокойна молитва в памет на загиналите в храм-костницата "Света Петка", се проведе и тържествена заря-проверка.
Кулминация на честванията бе празничният концерт с участието на странджанските народни певци Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Ирена Станкова, Зорница Георгиева, Лазар Налбантов, Костадин Михайлов и оркестър "Жарава".
"Късо кино в дълъг бус" е името на интригуващо събитие, което ще се проведе от днес до 24 август в Кюстендил. Проектът на студентското читалище "Св. Климент Охридски 1997" – София обединява фестивал за късометражно документално кино от цял свят и..
През нощта ще бъде предимно ясно със слаб вятър от южната четвърт. В петък през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Вятърът ще се обърне от запад-северозапад и ще се усили, най-късно в източните райони от страната, където през..
До 18 август от нарушено водоснабдяване са засегнати общо 260 868 хиляди души, 16 града и 283 села , съобщи регионалният министър Иван Иванов на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия, която обсъжда проект на решение за справяне с..
От днес до 24 август се провежда 15-ият Фестивал на фолклорната носия Жеравна - 2025, в местността Добромерица. Над 30 каба гайди ще дадат началото..
В "България днес" на 22 август слушайте: 01:34 – Актуално от България и от общностите с българи по света 12:40 – По съседски – новини..
През нощта на места в централната и източната част от страната ще има краткотрайни превалявания от дъжд с гръмотевици. До сутринта валежите ще..