Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 118 години от Илинденско-Преображенското въстание

Навършиха се 118 години от Илинденско-Преображенското въстание. Събитието бе отбелязано в историческата местност Петрова нива в Странджа, където през 1903 г. е взето решение за обявяването на въстанието. То се проведе под патронажа на президента Румен Радев, който заедно с вицепрезидента Илияна Йотова бе официален гост на честванията. „Одринският революционен окръг въстава със своите братя от Македония - отбеляза президентът.Моралният завет, който ни оставиха нашите предци, че свободата е единствено възможна, когато си готов да вградиш в нейните темели самият себе си“. В словото си държавният глава посочи още, че Илинденско-преображенското въстание завинаги ще свързва духовно българите от Тракия и Македония.

По традиция, в местността Петрова нива се провежда национален възпоменателен събор, който води началото си от 1926г. когато наследниците на преображенци правят първия възпоменателен събор. И до днес, за да почетат паметта на предците си, участниците организират туристически поход до историческата местност – "По стъпките на преображенци“. 

Тази година програмата започна с фолклорен конкурс, последван от голямо странджанско хоро. Имаше и научна конференция, посветена на събитията около въстанието. Вечерта, след заупокойна молитва в памет на загиналите в храм-костницата "Света Петка", се проведе и тържествена заря-проверка.

Кулминация на честванията бе празничният концерт с участието на странджанските народни певци Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Ирена Станкова, Зорница Георгиева, Лазар Налбантов, Костадин Михайлов и оркестър "Жарава".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Манол Генов

Манол Генов: За критично безводие не можем да говорим

"За критично безводие по отношение на водите за питейно-битово снабдяване в момента не можем да говорим", заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия, която обсъжда проект на..

публикувано на 21.08.25 в 16:31

Пожарите намаляха наполовина, но не е изключено да избухнат нови

През изминалото денонощие са възникнали 70 пожара – наполовина в сравнение с предходните дни, съобщи директорът на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” гл. ком.  Александър Джартов . Той определи обстановката като..

публикувано на 21.08.25 в 13:29
Автомагистрала „Европа“

АМ "Европа" ще бъде готова след по-малко от месец

Автомагистрала "Европа" ще бъде пусната в експлоатация до средата на септември, съобщи БТА. Общата дължина на трасето, което е важна част от Трансевропейската транспортна мрежа, е 63 км и започва от границата с Република Сърбия (при ГКПП..

публикувано на 21.08.25 в 11:29