Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И българчетата в Ирландия очакват новата учебна година

Творби на ученици от училище "Райна Княгиня"
Снимка: www.bulgarianeducation.ie

Българското училище „Райна Княгиня“ в Ирландия ще открие новата учебна 2021-2022 година на 11 септември в Дъблин, на 12 септември в Туламор и на 19 септември в Гранард, информира от своя уеб сайт учебното заведение. Предвидено е и онлайн откриване - на 18 и 19 септември.

Учителите с нетърпение очакват своите ученици, което личи и от публикациите им във Фейсбук, където ги приветстват с „добре дошли“ и споделят снимки и училищни спомени от предишни години.

Учителите приветстват своите ученици

„България е навсякъде, където сме ние и децата ни, наследниците на един велик народ!“ – е виждането на основателите на училище „Райна Княгиня“ от едноименната асоциация за образование. 

Образователното средище предлага обучение по български език и литература, история и география на България, а също подготовка за придобиване на Leaving Certificate.  


Други български училища в Ирландия (според списъка на МОН за 2021-2022 г.) са “Васил Левски” в Шанън и „Азбука” в Дъблин.

След цяла година дистанционно обучение, на 29 август учителите и част от учениците на българското училище „Васил Левски“ успяха да се видят на живо в парка и така поставиха своеобразно „природно“ начало на новата си учебна година, узнаваме от техния сайт във Фейсбук. Стартът за учениците от „Азбука“ в Дъблин пък ще бъде даден на 18 септември. 

Независимо от формата, наложена от Covid-19 - присъствена или дистанционна, за всички деца от българските училища по света е време за нова среща с българския език и литература, с историята и географията на страната ни, с музиката и традициите на народа ни. От сърце им желаем УСПЕХ! 

Снимки: www.bulgarianeducation.ie и www.facebook.com/bulgarianschoolireland

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Анита Екенова

Анита Екенова: България е родината на душата ми, Франция – тази, в която живея

Анита Екенова от Лион беше провъзгласена за "Българка на годината – Св. Злата Мъглеска"-2024 на специална церемония в София, организирана от Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Преди 10 години Анита, заедно със създадената от нея фолклорна..

публикувано на 16.10.25 в 12:10

Жури и публика избраха Анита Екенова от Лион за "Българка на годината" - 2024

Сред плеядата достойни българки, съхраняващи и разпространяващи българския език, култура и традиции по света, днес беше отличена Анита Екенова от Лион. Създателката на пътуващия фолклорен събор "На мегдана на другата България" беше удостоена с..

публикувано на 15.10.25 в 18:55
Снимка: Изпълнителна агенция за българите в чужбина

Броени часове до оповестяването на новата "Българка на годината"

20 номинации от 11 държави – това е броят на претендентките за отличието "Българка на годината"-2024, на името на "Св. Злата Мъгленска" , което Изпълнителната агенция за българите в чужбина присъжда от 2009 година насам. Както вярната..

публикувано на 14.10.25 в 12:00