Празникът на Пловдив, който се отбелязва в деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия, ще започне с традиционния маратон от град Съединение до едноименния площад в областния център. Честванията ще продължат с тържествен молебен в катедралния храм “Света Богородица” и полагане на венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов и паметната плоча на майор Райчо Николов.
В празничната програма са включени също концерт на духовия оркестър в града и възстановка на историческите събития от 6 септември 1885 г., както и изложбата “Пловдив по пътя към модерния свят” в Регионалния исторически музей.
Празникът ще завърши със заря-проверка, на която президентът Румен Радев ще произнесе тържествено слово.
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
В първия епизод на "Мост на вярата" гостуваме на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний . Пред Дарина Григорова и Александра Карамихалева той разказва за социалната функция на Българската православна църква и взаимодействието ѝ с..
На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех..
На 9 февруари Православната църква чества свети мъченик Никифор Антиохийски. През третото столетие настанало голямо гонение срещу..
Всяка година на 10 февруари – празникът на свети Харалампий, епископ Магнезийски се отбелязва с особена тържественост в едно малко, но сплотено в..
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при..