IT специалисти, маркетинг мениджъри, служители в аутсорсинг компании и консултанти в областта на бизнеса и финансите – са сред най-търсените кадри на пазара на труда в момента. Това показа анкета на Радио България, по време на състоялия се в София форум „Кариерен кошер“, организиран за поредна година от сдружение „Тук-там“. Това е най-голямото събитие, което среща българи с опит и образование, придобити в чужбина, които желаят да развият способностите си в България. Покрай пандемията с Covid – 19, хиляди млади българи се прибраха окончателно у дома. Сред тях преобладават висококвалифицирани специалисти, които бързо и лесно успяват да си намерят добре платена работа на родна почва. „В момента се наблюдава голямо търсене на хора с чужди езици“ – казва Ростислав Дянков, който работи в компания за подбор на кадри и добавя:
Според Ростислав, в аутсорсинг индустрията, за разлика от други сектори като туризма, има глад за работна ръка. Към неговата компания се обръщат все повече българи, които владеят чужди езици, както и такива, които се завръщат от чужбина и търсят възможности за реализация тук. Освен това, покрай пандемията, много компании започнали да предлагат възможност за дистанционна работа. На практика хоум офисът се превръща в предпочитана алтернатива както от кандидатите, така и от компаниите.
Сред посетителите на кариерния форум е и 24 -годишната Ралица Додова. Тя е завършила дигитален маркетинг в Холандия и в момента работи на свободна практика по специалността си в България. Признава, че е все още в началото на своята професионална кариера. Избухването на пандемията с коронавирус, обаче променя плановете й да се развива професионално в Холандия.
Преди година Ралица се завръща в родината, но не съжалява. „За мой късмет нещата много бързо потръгнаха, така че, както се казва, всяко зло за добро!“ Оказва се, че в момента има голямо разнообразие от играчи в сферата на маркетинга у нас. Но според Ралица, компаниите предпочитат да наемат хора с опит.
Снимки: Интер Експо Център, Facebook /Ростислав Дянков
Българите пътуват все по-активно и отделят повече средства за пътешествия – както до близки, така и до далечни дестинации. През изминалата година са реализирали около 9 млн. задгранични пътувания, като най-популярни са съседните Турция, Гърция,..
Последният срок, който Централната избирателна комисия бе дала на "Информационно обслужване", за да получи окончателно преизчислените данни от последните парламентарни избори, е спазен. Сутринта до 9,00 часа те са изпратени в ЦИК. Експертите на..
В сряда минималните температури ще бъдат от 5 до 10°. В София ще е около 6°. Преди обяд дъжд ще превалява все още в югоизточните райони. Вятърът ще се задържи от югозапад до умерен, а след обяд и вечерта на север от планините ще бъде и силен..
Българите пътуват все по-активно и отделят повече средства за пътешествия – както до близки, така и до далечни дестинации. През изминалата година са..
Три цикъла с керамични и грънчарски работилници и образователни лекции за Бусинската керамична школа ще се проведат през следващите месеци в София,..
С тържествен ритуал на централния площад "Акад. Николай Хайтов" в Асеновград беше посрещнат военният ни контингент, върнал се успешно от мироопазваща..