Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата учебна година идва с две лица – радост за учениците и страх от бъдещето за някои родители

Снимка: БГНЕС-архив

По традиция, училищата в България отварят врати на 15-ти септември. Началото на учебната година до сега се е отбелязвало като празник, в който децата и учителите с трепет прекрачват прага на училището. Корона кризата обаче постави своя отпечатък и върху възприетите норми в традиционното българско училище.

В условията на извънредна епидемична обстановка тази година МОН предложи коренно различен подход при определяне на присъствения и дистанционен график за учениците. Със свое постановление министерството позволява решенията да се взимат на различни нива – национално, училищно, областно. Постановлението дава и насоки за действие, описва ясни процедури и сценарии при наличие на коронавирус в училище. Очертани са задължителните и препоръчителните мерки за учениците:

„Всичко се прави, за да намерим баланс между максимално присъствено обучение при минимален риск за децата и учителите – каза в интервю за БНР Мария Гайдарова, зам-министър на образованието. – При отсъстващи 10% от учениците поради симптоми на Covid-19 или при заболели учители, така че да бъде невъзможно да се осъществи присъственият учебен процес, директорът на училището може да направи аргументирано предложение до министъра на образованието и науката за преминаване към ротационно или цялостно обучение от разстояние в електронна среда – тогава първи следва да премине випускът с най-много заболели и контактни ученици. Малките ученици - от 1-ви до 4-и клас преминават към обучение от разстояние само в краен случай."

Сложна е организацията и на първия учебен ден, особено където се учи от първи до дванадесети клас. Например на тържеството ще могат да присъстват 1., 5., 7. и 12. клас. Въпреки тази мярка, в един училищен двор в столицата ще има около 700 души. Това е тържество и има емоции, отбелязват школски директори.

За първокласниците се предвиждат най-леките мерки в училище. Децата ще бъдат без предпазни маски в стаите, ще ги носят единствено в коридора.

„Не можем да усетим празника, защото не знаем колко време ще трае присъственото обучение в училище – казва в допитване на БНР майка на двама ученици от централно столично училище. Всички сме със затаен дъх и очакваме в кой момент от присъствено ще се премине към дистанционно обучение“ – казва тя. Жената е притеснена, защото при поредното затваряне вкъщи, поне единият родител трябва да преустанови работа, за да контролира дистанционното обучение на децата си.

Не всичко е в мрачни тонове за учителката от столичното 41-во училище „Св. Патриарх Евтимий“ Ана-Мария Янкова. Тя е начален учител с дълъг педагогически стаж и казва, че непринуденото поведение на децата я кара да се усмихва и създава добро настроение, а това много повече помага в трудни дни, като сегашните, отколкото да я поставя в рискова среда:

„Както винаги ние сме готови за всякаква ситуация, но повечето учители желаем в училище да бъдем присъствено. Нагласата е оптимистична и за тази учебна година. От миналата година паралелките са с по-малко ученици, за да не се струпват много деца в една стая. В моето училище броят на колегите, които взимат и допълнителни мерки срещу заразата е много малък. Но иначе излишен страх няма, малките деца са много дисциплинирани, а и родителите много помагат и казват на децата да носят маските. Миналата година мерките бяха непознати и шокиращи за всички, но сега вече приемаме всичко нормално. Мобилизирали сме се и каквото зависи от нас, ние вече сме го направили, за да започне гладко учебната година“.

Снимки: БГНЕС-архив


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валежите спират, но температурите остават ниски

В понеделник в източната половина от страната все още ще има валежи от дъжд, но до вечерта ще спират. На запад облачността ще се разкъсва и намалява, следобед на места в Югозападна България – до предимно слънчево време. Ще остане ветровито с умерен,..

публикувано на 29.09.24 в 18:30
Димитър Костов от Смолян (вляво)

Петдесет дрона рисуват сърце в световния ден за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания

С инициативата “Разходи се с кардиолога си” в големи български градове беше отбелязан днешният Световен ден на сърцето. Организаторите от Дружеството на кардиолозите в България акцентираха върху редовната умерена физическа активност, която е..

публикувано на 29.09.24 в 18:15

Тамбурата, гъдулката и кавалът скоро може да изчезнат от сцените

Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската..

публикувано на 29.09.24 в 16:35