Botanic corner или „Ботанически ъгъл" – така се казва една цветна арт инсталация със специално послание. През почивните дни структурата ще изникне в сърцето на близо двумилионна София, за да ни накара да забавим крачка и да осмислим отношението ни към опазването на околната среда и връзката ни с природата. Проектът е на три млади визуални артистки, които не се страхуват да експериментират и да отправят предизвикателства.
Те са Йохана Траянова, Кая Колишка и Яна Тодорова. В своето „Ботаническо ъгълче“ момичетата искат да обединят различни направления в изкуството – илюстрация, цианотипия /фотографска техника от 19 в./ и манипулиран полароид, за да пресъздадат образа на ботаническия цвят. „Това са три различни гледни точки, чрез които изразяваме нашата загриженост към природата“ – казва Йохана Траянова. Арт инсталацията представлява един параван с две различни лица.
Това не е първата артистична структура, чрез която Йохана споделя емоцията си към природата. Преди време младата визуална артистка инсталира бяла феерична сфера под купола на столичното Ларго с подобно послание. „Това което обедини нашия малък артистичен колектив в настоящия проект, е любовта към ботаниката.“ – казва Йохана и добавя:
„Яна Тодорова, като артист все още не е имала много изяви, но тя е страшно запалена по синия печат и процесите от 19 век. Става дума за цианотипията. В този конкретен случай тя ще изработва сини принтове на цветя с помощта на цианотипна емулсия, чрез излагане на слънце.
Кая Колишка, пък работи в сферата на илюстрацията, като залага изцяло на рисуването на ръка. За основи тя използва дървен материал, а картините й са акварелни. Стилът й може да се характеризира като наивистичен и сега тя ще направи едни невероятно красиви цветя. А пък моето направление е т.нар. манипулиран полароиден образ. Всъщност експериментирам с полароидни снимки, като отделям емулсията им и я позиционирам на хартия. Крайният резултат са нестандартни фотографски изображения.“
Ентусиазмът на Йохана, Яна и Кая е заразителен. Момичетата работят с цялата си душа и сърце. Затова, ако искате да се запознаете с младото българско изкуство, заповядайте на ъгъла на улица „Сердика“ и ул. „Триадица“ на 18 и 19 септември.
Снимки: личен архив
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
С изложба “Занаятчиите на София”, посветена на движимото културно наследство, ще завърши цикълът “Невидимата София” за настоящата година. Експозицията ще бъде открита днес в пространството на обновените Централни хали в столицата. “ През 2025 г. ще..
Три изключителни артефакта от фонда на музей “Старинен Несебър” са част от експонатите на четиринадесет български музеи, участващи в изложбата “Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция” в музея “Дж. Пол Гети” в Лос..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...