Съвсем близо до дунавския пристанищен град Свищов се намират следите от римския легионен лагер Нове. Той е бил основан през 45 г. сл. Хр. по заповед на император Клавдий и, подобно на немалка част от населените места у нас, е издигнат върху руините на по-ранно тракийско селище.
В миналото легионът, настанен тук, пазел завоюваните територии в Тракия и Македония от набезите на племена, идващи от Изток. Зад крепостните стени се намирал военният щаб и болницата на лагера. Археолози попадат и на останки от жилищни сгради, баня и казарми. Извън пределите на крепостната стена, пък се намирало цивилното селище. С течение на столетията, античният град променя облика си, появяват се нови сгради, църкви, работилници на занаятчии. Така стигаме до V-VІ в., когато Нове става седалище на епископ. Ала в наши дни, от някогашното му величие са оцелели единствено останки от укрепления и сгради.
Докато се разхождат сред развалините на Нове, туристите могат да добият по-пълна представа как е изглеждал някога лагерът и постройките около него, чрез специална компютърна възстановка.
Всяка година град Нове и близкият град Свищов са домакини на традиционния Фестивал на античното наследство. Хиляди гости се стичат в района, за да присъстват на зрелищните възстановки на гладиаторски битки и на богатата културна програма на общината.
Още любопитни подробности за римския легионен лагер ще научите от материала: „Античният град Нове край Свищов ни връща в миналото” от колекцията на „Радио България“.
Съставил: Венета Николова
Снимки: bulgariatravel.orgТочно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...