Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограничават местата за гласуване на българите в Германия

Снимка: Радио Видин

Очакват опашки, и по-ниска избирателна активност на изборите за парламент и президент на 14 ноември в Германия. Причината е наложеното ограничение от местните федерални власти, че ще може да се отворят секции само на до 40 адреса, извън дипломатическите и консулските представителства. 

Нямаме мотивите за решението, но България трябва да се съобрази с него. В Изборния кодекс е записано, че "секции се разкриват след разрешение на приемащата страна", коментира Цветозар Томов говорител и член на Централната избирателна комисия. 

От външно министерство са заявили, че решението на Германия ограничава адресите, но не и броя на секциите. Теоретично организаторите на вота по места трябва да решат дали има смисъл на един адрес да има повече секции, след като е неизвестно колко хора биха пътували до мястото. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Турнир по минифутбол постави началото на събитията в Лас Вегас, посветени на Трети март

Футболен турнир "147 години свободна България" постави началото на събитията, които сънародниците ни в Лас Вегас (САЩ) организират по повод Националния празник на страната ни. Спортната проява беше предшествана от молебен за здраве и..

публикувано на 24.02.25 в 17:17

Външно министерство предупреждава за транспортна стачка в Италия

На 24 февруари в Италия се очакват сериозни затруднения в обществения транспорт поради предвидената национална стачка на синдиката USB Lavoro Privato. Това съобщи Министерството на външните работи. Възможни са прекъсвания, закъснения и анулирани..

публикувано на 23.02.25 в 15:38

Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език в Париж

"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..

публикувано на 21.02.25 в 06:15