Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 60% от смъртността в България е от сърдечно-съдови заболявания

Снимка: bnt.bg

На 29 септември отбелязваме Световния ден на сърцето. По случай инициативата на Световната здравна организация, датираща от 1999 г., днес значими национални обекти в България ще бъдат осветени в червено.

Между 60-65% от цялата смъртност в страната ни се пада на сърдечно-съдовите заболявания. Това съобщи проф. Иво Петров - началник Клиника по кардиология и ангиология към Университетска болница "Аджибадем Сити Клиник", на онлайн форум по повод Световния ден на сърцето.
“Преждевременната смърт, която настъпва от сърдечно-съдови заболявания преди 65 години, е два пъти по-голяма от средната за Европа", посочи за БНР проф. Асен Гудев, председател на Дружеството на кардиолозите в България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 7 април 2025 г.

В "България днес" на 7 Април слушайте: 0.35 – Днес официално бе поставено началото на Седмицата на гората у нас, която продължава до 13 април 4.55 – Актуална информация от България и света 9.32 – Прогноза за времето у нас и по света..

публикувано на 07.04.25 в 19:00

Остава студено, дъждовно и ветровито, на места с валежи от сняг

През нощта над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно. В много райони вятърът ще стихне. Само в Дунавската равнина ще духа слаб и временно умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат минус 5° и 0°,  по високите полета и..

публикувано на 07.04.25 в 18:15

Градина "Вдъхновение" и как младежи със специални потребности създават общност и бъдеще

Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да идвам тук . Вижте усмивките на всички тези хора…, когато сме заедно, всичко се получава!" – казва едно..

публикувано на 07.04.25 в 11:05