Румъния въвежда нови ограничителни мерки за пътуващите от България, считано от 00:00 ч. на 3 октомври 2021 г., неделя, след като страната ни бе добавена в „червения“ списък, съобщава МВнР.
По информация на българското посолство в Букурещ пътници, които не са ваксинирани, не са преболедували Covid-19 и не разполагат с документ за отрицателен резултат от PCR тест, ще бъдат поставяни под карантина за срок от 14 дни.
Българските граждани няма да бъдат поставяни под карантина, ако отговарят на някои от следните условия:
- да са ваксинирани срещу SARS-CoV-2, като до влизането им в Румъния трябва да са изминали най-малко десет дни от завършването на пълната схема за ваксинация;
- да представят отрицателен RT-PCR тест за Covid-19, направен до 72 ч. преди качване в превозното средство (за пътуващите с обществен транспорт) или преди влизане в Румъния (за пътуващите със собствен транспорт).
От министерството обръщат внимание на това, че при представен отрицателен резултат от PCR тест гражданите могат да пребивават в Румъния максимум до 3 дни (72 часа). Тази ограничителна мярка не важи за шофьори, които превозват стоки с МПС с капацитет над 2,4 тона, осъществяват транспорт на пътници с МПС с капацитет над 9 места (вкл. мястото на шофьора), както и ако пътуването е с цел изпълнение на професионални задължения.
- през последните 180 дни са преболедували Covid-19, като към датата на влизане в Румъния да са изминали най-малко 14 дни от датата на потвърждаване на заразяването.
От карантина се освобождават и деца до 12-годишна възраст, както и транзитно преминаващи граждани, но при условие че напуснат Румъния в рамките на 24 часа от влизането им в страната.

Намалява увереността за личните финанси на българите. Това показва изследване на социологическа агенция "Мяра", проведено между 5 и 13 октомври 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. Ако през април 32,2% от сънародниците ни са очаквали..
Двата най-големи профсъюза в България - КНСБ и КТ "Подкрепа", организират предупредителна протестна акция пред сградата на Министерския съвет. Тя е планирана за 31 октомври (петък) преди заседанието на Националния съвет за тристранно..
Противници на въвеждането на еврото в страната и членството в Европейския съюз са внесли в парламента 200 000 подписа за референдум с осем въпроса за гласуване в допитване, съобщава БНТ. Парламентът трябва в рамките на три месеца да се произнесе по..
В "България днес" на 29 октомври слушайте: 02:52 – Актуално от България и сънародниците по света – Отбелязваме Деня на бесарабските..
Противници на въвеждането на еврото в страната и членството в Европейския съюз са внесли в парламента 200 000 подписа за референдум с осем въпроса за..
Намалява увереността за личните финанси на българите. Това показва изследване на социологическа агенция "Мяра", проведено между 5 и 13 октомври 2025 г...