На церемония в „Гербовата зала” президентът Румен Радев връчи отличията на тазгодишните лауреати на президентската инициатива „Награда Джон Атанасов“. Носител на голямата награда „Джон Атанасов“ за 2021 година стана д-р Венелин Тодоров – доктор по математика от Института по информационни и комуникационни технологии към Българската академия на науките. Разработени от Тодоров алгоритми намират приложение при моделиране на невронните мрежи в изкуствения интелект, киберсигурността, високопроизводителните пресмятания в квантовата механика и финансовата математика.
Отличието се присъжда на млади български учени в областта на компютърните науки с изключителни резултати. Сред лауреатите му са настоящи ръководители във водещи изследователски институти и световни компании, които развиват уменията си в криптологията, компютърната лингвистика, роботиката, квантовите технологии. Наградата беше връчена за 19-а поредна година.
В събота ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър. Максималните..
България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..
Български ученици се завръщат с 4 бронзови медала и една почетна грамота от Международната олимпиада по физика , която тази година се проведе в Париж, съобщи МОН. В престижното състезание участваха над 400 ученици от 85 държави . Надпреварата преминава..
България се появи в класация на италианското издание Il Messaggero, което препоръчва 10 от най-достъпните и нискобюджетни морски дестинации на Стария..
Климатичните промени силно влияят на земеделието в България, включително и на тютюнопроизводството. Затова се търсят сортове, способни да се справят със..