Учени от България, Русия, Украйна и Молдова участват в двудневната конференция в рамките на проекта „Българите в Урал и Сибир през ХХ – ХХI век: история, култура, идентичност“. Ръководител на проекта от българска страна, финансиран от фонд „Научни изследвания“ към МОН, е доц. д-р Петко Христов.
Участниците в срещата бяха поздравени от вицепрезидента Илияна Йотова.
Конкретният проект отваря непозната страница, свързана с разселването на българските общности преди 2 века и до днес в Урал и Сибир. Хора от български произход преживяват Столипинската реформа, Сталиновите репресии, нацистката окупация. Немалка част отиват да работят по времето на социализма в Сибир и Урал.
Повече за проекта може да научите тук
Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което..
Ученици от Първо българско училище "Св. св. Кирил и Методий" в Ковънтри участваха в обичая коледуване. "Нашите къщи бяха благословени от коледарите на училището ни! Благодарим им, че внесоха късче от България в дома ни с този обичай! Така..
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество "Българите в Албания" – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо бърдо , където живее компактно българско малцинство . Раздаването стана в присъствието на посланика..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..