Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България трябва да преосмисли модела, по който привлича чужди инвеститори

Снимка: архив

Проучване на Швейцарския институт за развитие на мениджмънта отрежда на България незавидното 53 място от 64 държави, по отношение на нейния просперитет. Това е спад с 5 позиции спрямо изминалите три години, когато страната ни се намираше на 48 място. Като слаби места, определили настоящата позиция, докладът отчита политическата нестабилност, ниското ниво на ваксинация на населението, ограничените ресурси и възможности за използване на електронното правителство, високите енергийни разходи за бизнеса и постоянния проблем с корупцията. Престижната класация изследва още конкурентоспособността на една държава, заедно с нейната финансова обезпеченост за инвестиции в науката и готовността ѝ да прилага и да се възползва от интелигентни технологии в ежедневието.

Каква следва да бъде реакцията на българските власти? Отговор на този въпрос потърси колегата Нина Цанева в интервю с бившия служебен министър на икономиката Кирил Петков. Според него възможностите България да подобри своя имидж и да привлече отново интереса на чуждестранните инвеститори не са изчерпани:

Кирил Петков
„Като държава, ние трябва да кажем, че имаме уникална структура на икономиката. В нея процент и половина от българските фирми, са успели да качат продуктивността си над средноевропейската. Полезно е да разберем как са го постигнали. Освен това трябва да се опитаме да премахнем част от административната тежест върху бизнеса. Като махнем корупцията, вярваме, че част от нея ще изчезне – убеден е Петков. – Трябва да привлечем и конкурентноспособни компании у нас, но това ще се случи след като обещаем, че няма да има корупционен риск за тях.“

Бившият министър на икономиката даде като пример за подобна инвестиция завода за електромобили, който предстои да заработи в Ловеч.

„Моделът, по който ги привлякохме у нас, може да стане системен. Така ще привличаме инвестиции, които се базират на техните клиенти и доставчици в България.“

На този етап обаче прогнозите за развитието на българската икономика са трудни, сочи последният тримесечен анализ на УниКредит Груп. Експертите на финансовата институция посочват като причина пpoвaла нa вaĸcинaциoннaтa ĸaмпaния в страната ни, липcaтa нa изпpaтeн и oдoбpeн oт Бpюĸceл Πлaн зa възcтaнoвявaнe и ycтoйчивocт и peзĸия cпaд в пyбличнитe инвecтиции. Очакванията са бpyтният вътpeшeн пpoдyĸт (БBΠ) нa Бългapия тaзи гoдинa да нapacнe c 4.1% вмecтo c 4.4%, a дoгoдинa – c 3.9% вмecтo c 4.1%. Удap пo pъcтa нa иĸoнoмиĸaтa щe нaнece и cвивaнeтo нa пyбличнитe инвecтиции, чиeтo нивo ĸъм мoмeнтa e нa нaй-ниcĸoтo нивo oт двe дeceтилeтия нacaм, пocoчвaт иĸoнoмиcтитe, цитирани от сайта economic.bg.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новата седмица започва с температури до 25 градуса

В понеделник ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове главно в Източна България ще има ниска облачност или мъгла, които до обед ще намалеят и разсеят. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат между 2° и 7°,..

публикувано на 27.10.24 в 19:10
Росица Матева

ЦИК отчита по-висока междинна избирателна активност от тази на изборите през юни

Към 16:00 ч. средната избирателна активност за страната е 26,25% по данни на ЦИК. Това обяви на брифинг заместник-председателят и говорител на комисията Росица Матева. Най-висока е избирателната активност в Смолян – 32,33%, най-ниска в Сливен - 20,34%...

публикувано на 27.10.24 в 18:44

Избирателната активност на българите в деня на вота за 51-вото Народно събрание

Избирателната активност към  17,00 ч .  достигна 28,5% , съобщиха от  “Галъп интернешънъл болкан” . Показателят е по-високо спрямо същия час на предходните избори през юни т . г. Активността се движи в сходство с екзит пола, който сме провели през..

обновено на 27.10.24 в 17:26